Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Wschowa – Byłe Kolegium jezuickie

Wschowa – Byłe Kolegium jezuickie

nr obiektu:5353
miejscowość: Wschowagmina: Wschowapowiat: wschowskiwojewództwo: lubuskie
punktów: 2 (Atrakcja lokalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: budynek zabytkowy_ - atrakcje miejskie.

Autor: Cezary Fabiszewski

‹‹ byłem tu

Dawne kolegium jezuickie o ciekawej historii usytuowane jest w obrębie starego miasta na Placu Farnym. Obecnie prezentuje styl skromnego baroku.

Region pomaga promować:

Piekarnia Gierczak
Zdjęcia (17/-)Opisy (4)Mapki (1)Powiązane (-)W pobliżu (113)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Dawne kolegium jezuickie usytuowane jest w obrębie starego miasta na Placu Farnym. Piętrowy, wzniesiony z cegły budynek, składający się z rezydencji, konwiktu, szkoły i oficyny, powstał na niewielkiej parceli przy murze miejskim, którego krzywizna narzuciła mu łukowaty kształt. Fasada rozczłonkowana została pilastrami wielkiego porządku w nieregularnym rytmie – co trzy, dwie lub jedną oś. Jako elementy dekoracyjne wprowadzono ustawione na cokołach kamienne popiersia świętych jezuickich i kamienne wazony oraz portale flankowane jońskimi pilastrami. Rezydencję wieńczyła drewniana wieżyczka, w której zawieszono tzw. dzwonki studentów (Studenten Glocklein). Misja jezuicka we Wschowie została podniesiona do rangi rezydencji między 1740-1768 r. i obejmowała 5 klas. W 1744 r. jej personel składał się z superiora, prefekta, kaznodziei i 3 profesorów. W okresie największej świetności szkoła liczyła do 150 uczniów. Obecnie kolegium prezentuje styl skromnego baroku, a jego detal architektoniczny sugeruje wzorowanie się na wystroju elewacji sąsiadującego z nim kościoła farnego. Budynek założony na łuku nieregularnym od strony zachodniej posiada dwa poprzeczne, dostawione pod kątem skrzydła na krańcach. Fasada, z dwoma barakowymi portalami, jest dwukondygnacyjna, piętnastoosiowa, artykułowana pilastrami.

Historia

Pierwsi jezuici pojawili się we Wschowie w 1720 roku. Sprowadził ich do miasta proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa, kanonik Karol Poniński herbu Łodzia. Po przejęciu w 1727 roku budynku mennicy miejskiej, zniszczonej w pożarze i przylegającego do niej terenu przy murze miejskim, jezuici przystąpili do budowy kolegium. W kronice klasztornej podano rok 1729, jako datę otwarcia kolegium. Wkrótce jednak przystąpiono do rozbudowy szkoły. Ostateczny kształt obiekt uzyskał w 1751 roku. Kolegium jezuickie we Wschowie działało do momentu kasacji zakonu przez papieża Klemensa XIV. Później obiektem władała Komisja Edukacji Narodowej. W okresie zaborów budynek zajmowały wojska pruskie. Po II wojnie światowej mieściło się tutaj Niższe Seminarium Duchowne.W maju 2006 r., w wyniku pożaru, budynek częściowo uległ zniszczeniu. W latach 2007-2013 prowadzono w nim prace budowlane, archeologiczne i konserwatorskie. W 2013 r. odrestaurowany obiekt przekazano na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Adres

Plac Farny 3, 67-400 Wschowa

Źródła informacji

http://www.lwkz.pl/monument/show/id/845
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/21712,wschowa-kolegium-jezuickie.html
http://muzeum.wschowa.pl/siedziby/kolegium-jezuickie/