Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Kościan - Ratusz

Kościan - Ratusz

nr obiektu:5337
miejscowość: Kościangmina: Kościanpowiat: kościańskiwojewództwo: wielkopolskie
punktów: 2 (Atrakcja lokalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: ratusz. - atrakcje miejskie.

Autor: Cezary Fabiszewski

‹‹ byłem tu

Krążą pogłoski, że w skromnym Kościańskim ratuszu zasiadał sam Władysław Jagiełło.

Region pomaga promować:

Instal Expert
Zdjęcia (9/-)Opisy (4)Mapki (1)Powiązane (-)W pobliżu (345)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Kościański ratusz jest późno klasycystyczną budowlą zbudowaną w połowie XIX wieku, na miejscu starszego gotyckiego ratusza. Jest to budowla murowana z cegły, otynkowana, podpiwniczona, trzykondygnacyjna z mieszkalnym poddaszem, nakryta dachem dwuspadowym z naczółkami. Budynek wzniesiono na planie prostokąta, krótsze elewacje mają trzy osie, dłuższe są pięcioosiowe z jednoosiowymi ryzalitami na osi. Ryzalit frontowy zwieńczony jest trójkątem szczytem, nad którym góruje czworoboczna wieża zegarowa. Obecnie na w ratuszu na parterze mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Piętro pierwsze oraz drugie zajmuje Muzeum Regionalne i Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej. W Poddaszu znajduje się puste obecnie mieszkanie służbowe woźnego oraz magazyny muzealne.

Historia

W 1893 roku na wieży został zamontowany nowy zegar zakupiony w firmie Carla Weissa w Głogowie. Montaż zegara przeprowadziła firma Izakiewicza z Kościana. Do początku XX wieku główne wejście znajdowało się od strony wschodniej. W dachy wieży znajdowały się małe okna mansardowe, a na iglicy znajdował się orzeł pruski.
Ratusz w Kościanie przeszedł kapitalny remont i przebudowę w 1914 roku. Miała zostać uszczelniona wieża i dach, przeniesiono główne wejście na stronę zachodnia, zmieniono ciąg komunikacyjny i układ pomieszczeń wraz z urządzeniem i wystrojem Sali reprezentacyjnej. Prace rozpoczęto w kwietniu 1914 roku. Zewnętrzne zostały wykonane do końca tego roku, natomiast wewnętrznie rozpoczęto w styczniu następnego roku. Autorem projektu wystroju Sali Ratusza był poznański architekt wnętrz Julius Koengsberger. Wzory zdobnicze przygotowywał znany plastyk pochodzący ze stolicy Wielkopolski Edmund Kunze.
Ratusz w Kościanie przeszedł kolejny istotny remont dopiero w 1933 roku. Z inicjatywy Społecznego Komitetu Renowacji Zegara odnowione wówczas zostały tarcze oraz wymieniono skorodowane wskazówki. W tym samym czasie przeprowadzono remont wieży demontując syrenę alarmową i nadając jej kształt z okresu międzywojennego.
Jesienią 2000 roku z inicjatywy Fundacji „Ratusz Kościański” dokonano remontu dachu polegającego na częściowej wymianie więźby i położeniu nowe dachówki, zaś jesienią następnego roku wymieniono okna.

Ciekawostki

Istnieją domniemania, że pierwotny ratusz stał w pobliżu północnego narożnika rynku. Jednak zdaniem urbanistów bardziej prawdopodobne było usytuowanie ratusza od początku w środku rynku. Od 1397 roku występują wzmianki, iż w ratuszu urzędował sąd ziemski, między innymi w 1400 roku z udziałem króla Władysława Jagiełły.

Źródła informacji

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Ko%C5%9Bcianie
https://www.infolotnicze.pl/2013/06/20/ratusz-w-koscianie/