Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Kościan - Muzeum regionalne

Kościan - Muzeum regionalne

nr obiektu:5333
miejscowość: Kościangmina: Kościanpowiat: kościańskiwojewództwo: wielkopolskie
punktów: 5 (Atrakcja regionalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: muzeum. - muzea_

Autor: Cezary Fabiszewski

‹‹ byłem tu

Ogrom historii,ciekawostek, tajemnic Kościana i okolic ukazany w prosty, interesujący sposób, pomieszczony na zaledwie dwóch piętrach Ratusza, w którym znajduje się muzeum regionalne.

Region pomaga promować:

ALLES - Odzież robocza
Zdjęcia (12/-)Opisy (3)Mapki (1)Powiązane (-)W pobliżu (345)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Muzeum Regionalne im. dr Henryka Florkowskiego w Kościanie powstało w 1981 r.
i zajmuje 2 piętra zabytkowego Ratusza z końca XVIII w. Na I piętrze znajduje się duża reprezentacyjna sala, na której organizowane są w ciągu roku wystawy czasowe, wernisaże prac malarskich i fotograficznych.
Ponadto w jednej z sal prezentowana jest ekspozycja poświęcone historii Kurkowych Bractw Strzeleckich z Kościana, Śmigla, Krzywinia, czy Czempinia. Na ścianach widza otaczają obrazy przedstawiające: króla kurkowego, sztandary oraz tarcze do których niegdyś strzelano.
Kolejne sale poświęcone są „Kościaniakom na frontach wojen światowych”, w ramach których znajdują się eksponaty jak broń palna i biała z czasów I wojny światowej oraz fotografie, książeczki wojskowe, legitymacje żołnierskie, mundury i wyposażenie po żołnierzach walczących na frontach II wojny światowej.
Dwie sale prezentują eksponaty związane z dziejami ziemi kościańskiej w XIX i XX wieku. Na ekspozycji zwiedzający zobaczy pamiątki chociażby po gen. Dezyderym Chłapowskim, ks. J. Surzyńskim, rodzinie Bukowieckich, i innych.
Na II piętrze znajduje się gabinet numizmatyczny, który prezentuje bogaty zbiór monet i banknotów oraz pieniędzy zastępczych z terenu ziemi kościańskiej. Muzeum organizuje również wystawy plenerowe oraz pikniki historyczne.

Historia

Idea powstania muzeum w Kościanie sięga 1961 roku, kiedy to pierwsze działania w tym kierunku podjęło Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej. Wskutek reformy administracyjnej i likwidacji powiatów, władze Kościana przeniosły swą siedzibę do budynku dotychczasowego urzędu powiatowego, co otwarło drogę do urządzenia ekspozycji w pomieszczeniach ratusza. Rozpoczęto prace remontowe, natomiast w kwietniu 1981 roku Rada Miejska Kościana podjęła formalną uchwałę o powołaniu muzeum. Działalność wystawienniczą placówka rozpoczęła w kwietniu 1982 roku

Źródła informacji

http://regionwielkopolska.pl/katalog-obiektow/muzeum-regionalne-w-koscianie.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Regionalne_w_Ko%C5%9Bcianie