Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Kościół ewangelicki pw. Żłóbka Chrystusowego

Kościół ewangelicki pw. Żłóbka Chrystusowego

nr obiektu:5321
miejscowość: Wschowagmina: Wschowapowiat: wschowskiwojewództwo: lubuskie
punktów: 2 (Atrakcja lokalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: kościół. - obiekty sakralne.

Autor: Cezary Fabiszewski

‹‹ byłem tu

Pochodzący z XVII w. zbór ewangelicki we Wschowie stanowi cenny zabytek protestanckiej architektury sakralnej o jednorodnej,spójnej formie.Jest to zespół obiektów obejmujących dawny kościół ewangelicki, wieżę, szkołę ewangelicką i budynek pastorówki.

Region pomaga promować:

Meblostyl
Zdjęcia (32/-)Opisy (4)Mapki (1)Powiązane (-)W pobliżu (113)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Dawny zbór ewangelicki znajduje się na terenie staromiejskim, w północnej części, przy ul. Powstańców Wielkopolskich, od północy przylegając do murów miejskich. Przy południowej ścianie kościoła znajduje się budynek dawnej szkoły ewangelickiej. Świątynia z pocz. XVII w. nie posiada wyraźnych cech stylowych, szczątkowo zachowany wystrój i wyposażenie reprezentuje styl późnorenesansowy. W czasie odbudowy po pożarze wymieniono dach (dotychczasowe dwa zastąpiono jednym dwuspadowym), filary i empory. Na zewnętrznej ścianie szczytowej, w środkowej wnęce umieszczona jest płaskorzeźba przedstawiająca scenę Ukrzyżowanie Chrystusa. W salonowym wnętrzu świątyni znajdują się trzy kondygnacje empor, barokowy chór muzyczny oraz renesansowe stalle. Na potrzeby dzwonnicy zaadaptowano wieżę dawnej Bramy Polskiej. Jest to budowla trzykondygnacyjna, murowana z kamieni i cegły. Przy zborze znajduje się budynek dawnej szkoły ewangelickiej. Na frontonie zachował się łaciński napis: „Fundamentem państwa jest właściwe wychowanie młodzieży”.

Historia

Powstanie świątyni jest związane z okresem kontrreformacji, kiedy to katolicy wschowscy oficjalnie wystąpili o zwrot kościoła farnego, zajmowanego dotychczas przez protestantów. Ci z kolei zmuszeni byli w szybkim czasie postawić nową świątynię. Na ten cel wykupiono dwa domy przy Bramie Polskiej i zaadaptowano na potrzeby kościoła. Całością prac zajmował się budowniczy z Osowej. Pierwsze uroczyste nabożeństwo w nowym kościele odbyło się 24 grudnia 1604 roku. Dla upamiętnienia tego dnia nadano świątyni wezwanie Żłóbka Chrystusa (po niemiecku „Kripplein Christi”). Zbór został zniszczony podczas pożarów miasta.

Adres

ul. Powstańców Wielkopolskich , 67-400 Wschowa
Adres GPS
N: 51° 48' 17.41''
E: 16° 19' 3.72''

Źródła informacji

http://www.wrotalubuskie.eu/PL/obiekt_turystyczny/szczegoly/524/51/Staromiejski_Kosciol_Ewangelicki_pw__Zlobka_Chrystusowego_we_Wschowie/ #
http://www.wschowa.pl/turystyka/artykul/zabytki-3
https://zabytek.pl/pl/obiekty/kosciol-ewangelicki-pw-zlobka-pana-jezusa-kripplein-christi-2867