Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Cmentarz Ewangelicki – Lapidarium we Wschowie

Cmentarz Ewangelicki – Lapidarium we Wschowie

nr obiektu:5317
miejscowość: Wschowagmina: Wschowapowiat: wschowskiwojewództwo: lubuskie
punktów: 2 (Atrakcja lokalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: cmentarze. - obiekty sakralne.

Autor: Cezary Fabiszewski

‹‹ byłem tu

Cmentarz usytuowany jest w północnej części miasta w sąsiedztwie cmentarza parafialnego. Dział Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie obejmuje obszar trzech historycznych cmentarzy.

Region pomaga promować:

Nutrena Tomasz Grzelak
Zdjęcia (52/-)Opisy (6)Mapki (1)Powiązane (-)W pobliżu (113)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Otoczony murem, położony jest na płaskim terenie w klinie ulic: Polnej, Spokojnej i Solnej. Staromiejski cmentarz ewangelicki we Wschowie jest jednym z najwcześniejszych w Europie przykładów zerwania ze średniowieczną tradycją grzebania zmarłych w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła. W swoim kształcie przestrzennym, którego najistotniejszym komponentem był prostokątny porośnięty zielenią teren ujęty architektonicznym obramieniem w formie otwartych do wnętrza arkad, nawiązywał do wykształconego we Włoszech typu Campo Santo – Świętego Pola. Założony został w roku 1609.W liczącym kilkaset zabytkowych stel zbiorze można prześledzić rozwój stylistyczny i typograficzny sztuki kamieniarskiej doby baroku, klasycyzmu i historyzmu. Wschowskie epitafia wykonywane są z piaskowca i pierwotnie pokryte były polichromią. Najczęściej występującą formą jest prostokątna płyta, której główną część zajmuje inskrypcja w dekoracyjnym obramieniu ornamentalnym, wzbogaconym niekiedy programem figuralnym, w tym alegorycznymi i symbolicznymi emblematami o treści religijnej. Kwatery wyznaczone były alejami biegnącymi w poprzek założenia. Na murach i kaplicach umieszczonych jest około dwustu XVII i XVIII w. płyt epitafijnych. Zachowane w dość dobrym stanie zawierają wiele informacji o osobach tam pochowanych. Pośród nich możemy odnaleźć m.in. płytę nagrobną założyciela cmentarza, pastora, poety i humanisty Valeriusa Herbergera

Historia

Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany. Poprzewracano nagrobki, zniszczono sarkofagi i groby. Dopiero pod koniec lat 70-tych XX wieku powstało w tym miejscu Muzeum Rzeźby Nagrobnej.

Ciekawostki

Pierwszą pochowaną tam osobą była żona ówczesnego Burmistrza Wschowy Piotra Deutschlendera, Małgorzata.Miało to miejsce 25 lutego 1609r.

Legendy

W centrum cmentarza znajduje się tzw. Kapliczka Pastorów, obok której rośnie prastare drzewo Lipa Herbergera. Związana z nią legenda mówi, iż posadzono ją do góry korzeniami.

Adres

ul. Spokojna, 67-400 Wschowa

Źródła informacji

http://www.lwkz.pl/monument/show/id/382
http://muzeum.wschowa.pl/siedziby/lapidarium/
http://historia.luter2017.pl/staromiejski-cmentarz-ewagelicki-lapidarium-rzezby-nagrobnej-we-wschowie/