Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Wiatrak ANTONI w Lesznie

Wiatrak ANTONI w Lesznie

nr obiektu:5181
miejscowość: Lesznogmina: Lesznopowiat: Lesznowojewództwo: wielkopolskie
punktów: 5 (Atrakcja regionalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: wiatrak,młyn. - zabytki techniki.

Autor: Cezary Fabiszewski

‹‹ byłem tu

Warto przespacerować się ul. Strumykową i zajrzeć w duszę tego starego młyna, zamknąć oczy i usłyszeć wiatr grający na śmigach oraz poczuć zapach świeżo zmielonej mąki, by zrozumieć, że w chwilach pośpiechu, dobrze czasem wrócić do przeszłości.

Region pomaga promować:

USŁUGI STOLARSKIE Jędrzej Poznański
Zdjęcia (25/-)Opisy (21)Mapki (1)Powiązane (-)W pobliżu (253)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Na niewielkim wzniesieniu przy ul. Strumykowej w Lesznie, pośrodku osiedla domków jednorodzinnych, stoi jeden z dwóch braci - młynów. Jest to idealnie zachowany wiatrak typu koźlak. Nosi imię po ostatnim leszczyńskim młynarzu - Antonim Prałacie.
Cała budowla wykonana jest z drewna, o konstrukcji ramowo-ryglowej. Dach pokrywają drewniane gonty. Wysokość obiektu to trochę ponad 13 metrów. Długość jednego odcinka śmigi wynosi 9 m. Wiatrak robi naprawdę ogromne wrażenie. Wsparty jest na utwardzonej ziemi, przygotowanej w specjalny sposób tak, by mógł się obracać. Obrót możliwy był początkowo dzięki użyciu siły mięśni, potem konia, aż wreszcie za pomocą mechanizmu. Na czterech śmigach ma zamontowane ręcznie wykonane żaluzje, regulujące siłę ciągu.
"Antoni" to królestwo drewnianej techniki z żelaznymi elementami. Wciąż skrzypią tu schody i trzeszczy sosnowa podłoga.Tylko dębowy filar nośny stoi nieugięcie i milczy. Uważne oko wypatrzy drewniane zębatki i przekładnie, grube liny, służące niegdyś do wyciągania w górę kamieni młyńskich, walce, skórzane pasy transmisyjne oraz sita. O tym, że to już przeszłość, świadczy jedynie gruba warstwa kurzu, pokrywająca sprzęty. To wszystko można zobaczyć i dotknąć. Pani Bronisława - córka Antoniego Prałata, wraz ze swoim mężem, od lat chętnie oprowadzają wszystkich zainteresowanych po wnętrzu wiatraka. Ci przesympatyczni ludzie mają ogromną wiedzę na temat tego wspaniałego zabytku i w niezwykle ciekawy sposób potrafią przekazać ją innym.

Historia

"Antoni" to jeden z dwóch, zachowanych w Lesznie, wiatraków typu koźlak. Swoje nazewnictwo zawdzięcza posadowieniu na 4 nożnym koźle, na którym za pomocą dyszla można obracać całą budowlę. Obiekt pochodzi z I połowy XVIII w. Po wojnie, w ramach reformy rolnej, młyn przeszedł w ręce Antoniego Prałata, ostatniego młynarza z Leszna, który poświęcił mu wiele lat swojego życia
i ciężkiej pracy.
Do 1957 roku wiatrak pracował napędzany jedynie siłą wiatru. Później zamontowany został w nim silnik elektryczny, który uniezależnił pracę od kaprysów pogody. W młynie można było uzyskać w trakcie jednej doby 500 kg mąki z 1 tony zboża. W czasach swej świetności przynosił rodzinie taki sam dochód jak 17 hektarowe gospodarstwo.
Wiatrak był w pełni sprawny i pracował do roku 1993, kiedy to kres jego działalności położyła śmierć 87-letniego właściciela. Antoni Prałat był czynny zawodowo do końca swoich dni. Córce pozostawił w spadku niezwykły skarb architektury drewnianej. Obiekt nadal znajduje się w rękach rodziny, ale już nikt z jej członków nie chce w nim gospodarzyć. Dziś "Antoni" stanowi cenny zabytek i wizytówkę regionu. Swoją świetną kondycję zawdzięcza obecnym właścicielom i ich walce o ratowanie pomników architektury przemysłowej. Nadal pełno w nim narzędzi, elementów wyposażenia i detali o zniewalającym pięknie. Może więc dlatego tak trudno oprzeć się wrażeniu, że zaraz na galeryjce pojawi się dawny właściciel, rozlegnie furkot skórzanych pasów a ogromne skrzydła znów ożyją.

Obiekt z Rejestru Zabytków

Obiekt wpisany do rejestru zabytków pod numerem: 1090/A z 28.03.1990

Ciekawostki

Warto wspomnieć, że wiatrak Antoni nie został wybudowany w miejscu jego ostatecznego przeznaczenia. Jeszcze przed I wojną światową przeniesiono go w całości do Leszna z rejonu Góry Sląskiej.

W odróżnieniu od wielu innych wiatraków, Antoni nie ma na śmigach zwijanych płacht, którymi regulowano siłę ciągu, lecz centralnie sterowane, ręcznie robione żaluzje.

W 1945 roku, podczas zdobywania Leszna prze Rosjan, wiatrak został trafiony pociskiem, który utkwił w dębowym wale i znajduje się tam do dnia dzisiejszego.

Atrakcje dodatkowe

Obok "Antoniego", w niewielkiej odległości, stoi jego brat bliźniak, którego również warto zobaczyć. Niestety obiekt nie miał w życiu na tyle szczęścia, by po dzień dzisiejszy wyglądać równie dobrze, jak w czasach swojej świetności.

Dostępność

Obiekt dostępny jest zwiedzającym w całości, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Przykładowe ceny

Wiatrak można zwiedzać bezpłatnie.

Po prostu musisz

Musisz wejść do środka, by zobaczyć oryginalny pocisk z II wojny światowej, który do dnia dzisiejszego tkwi ukryty w dębowym wale.

Dzieci

To fantastyczny pomysł na lekcję o historii i przemyśle regionalnym.

Dla niepełnosprawnych

Dla osób poruszających się na wózkach wnętrze obiektu niedostępne, ze względu na wysokie i strome schody. Zwiedzanie możliwe tylko
z zewnątrz.

Dojazd

Jadąc od strony ronda ul. Fabryczną, skręcamy w lewo w ul. Wilkońskiego, a następnie w prawo w ul. Strumykową.

Parking

Bezpłatny parking przy obiekcie.

Jedzenie

Najbliższe lokale gastronomiczne znajdują się na Rynku w Lesznie w odległości ok.1,5 km.

Toalety

Najbliższa toaleta znajduje się na stacji paliw Orlen w odległości ok 2 km.

Porady

Warto zabrać ze sobą latarkę.

Ostrzeżenia !

W obiekcie znajdują się wysokie i strome schody.

W pobliżu

- Miejska wieża ciśnień www.fluidi.pl/5000
- Stara fabryka pomp www.fluidi.pl/4999
- Pomnik Żołnierzy Wyklętych www.fluidi.pl/5007

Adres

ul. Strumykowa 1
64-100 Leszno

Telefony

Państwo Bronisława i Ireneusz Skrzypczak - 65-529-05-80

Źródła informacji

Jarosław Jankowski "Wiatraki Wielkopolskie", Leszno 2006
ABC nr 71, 12.09-14.09.2006
ABC nr 78, 06.10-09.10.2006

Słowa kluczowe

Leszno atrakcje turystyczne Leszno
gmina Leszno atrakcje turystyczne gmina Leszno
powiat Leszno atrakcje turystyczne powiat Leszno
Leszno ciekawe miejsca Leszno
gmina Leszno ciekawe miejsca gmina Leszno
powiat Leszno ciekawe miejsca powiat Leszno
Leszno atrakcje Leszno
gmina Leszno atrakcje gmina Leszno
powiat Leszno atrakcje powiat Leszno
Leszno turystyka Leszno
gmina Leszno turystyka gmina Leszno
powiat Leszno turystyka powiat Leszno
Leszno wiatrak Leszno
Leszno młyny i wiatraki Leszno