Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Teatr Polski

Teatr Polski

nr obiektu:5159
miejscowość: Poznańgmina: Poznańpowiat: Poznańwojewództwo: wielkopolskie
punktów: 2 (Atrakcja lokalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: teatr. - instytucje kultury.

Autor: Cezary Fabiszewski

‹‹ byłem tu

Teatr wybudowany w XIX wieku przez mieszkańców miasta dla nich samych. Jest to pierwszy teatr polski na ziemiach zaboru pruskiego.
Swego czasu nazywany cackiem i pieścidełkiem, czy można go tak określać do dziś? Przekonajcie się sami.


Zdjęcia (15/-)Opisy (17)Mapki (1)Powiązane (-)W pobliżu (235)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Budynek wybudowany ze składek mieszkańców miasta, w latach 1873-1875. Zwarta bryła budynku, widoczna z daleka, z napisem Naród Sobie, jest to pierwszy teatr na ziemiach polskich. Budynek w stylu eklektycznym, czyli z cechami wielu stylów. Autorem projektu był znany poznański architekt Stanisław Hebanowski.
Na uznanie zasługuje widownia ozdobiona sztukaterią Antoniego Krzyżanowskiego.

Historia

Budowa była odpowiedzią na teatr niemiecki. Według prawa nie można było wystawiać sztuk w innym języku, jak język urzędowy, czyli po niemiecku, bez zgody władz miejskich, korzystanie z teatru niemieckiego również było utrudnione. W 1864 roku uchylono tą ustawę, społeczność Poznania zaczęła się starać o własny teatr.
Pierwsze miejsce podarowane na budowę teatru mieściło się w tak zwanym Ogrodzie Potockiego, teren podarowany przez hrabiego własnie na ten cel, ostatecznie działkę tę sprzedano,a teatr wybudowano przy ul. Berlińskiej, dzisiejszej 27 Grudnia.
Architekt Stanisław Hebanowski przekazał na ten cel działkę i projekt, który następnie jeszcze skonsultowano ze znanym architektem niemieckim Semperem (opera w Dreźnie) a następnie rozpoczęto prace.
Na budowę teatru składało się całe społeczeństwo, zarówno ci Wielcy - znane osobistości, jak i "mali", przeciętni obywatele.
Przez długie lata budynek zasłonięty był przez kamienice, które zburzono dopiero w 1979r.

Ciekawostki

Jedną z akcji zbierania funduszy na budowę teatru była tak zwana "akcja 3 jednomarkówek". W owym czasie wprowadzono do obiegu nowe monety - 1markówki, każdy szanujący się Poznaniak, 3 pierwsze otrzymane monety oddawał na cel - budowy nowego polskiego teatru.
Aby teatr mogł spokojnie funkcjonować i nie musiał się martwić o swoje finanse wybudowano przed nim kamienice. Dochód z nich zasilał kasę teatru, była tam między innymi sala widowiskowa, kino Warta, mieszkania, różne sklepy, w zależności od okresu.
Mieścił się tu też sklep i atelier fotograficzne słynnego poznańskiego fotografa Greger, każdy, kto zakupił u niego aparat i oddał zdjęcia do wywołania mógł spodziewać się ich oceny wraz z adnotacją co na drugi raz mają poprawić. Był on fotografem, który udokumentował powstanie wielkopolskie.
Na deskach teatru występowała między innymi Gabryjela Zapolska.
Teatr jest głównym organizatorem festiwalu Bliscy Nieznajomi, jest to festiwal, podczas którego prezentują się sceny teatrów w zasadzie z całej Europy.

Dostępność

Cały rok, poza sezonem urlopowym.

Przykładowe ceny

W zależności od spektaklu.

Cennik źródłowy

http://www.teatr-polski.pl/bilety.html

Po prostu musisz

Zobaczyć przepiękne dekoracje na widowni, dzieło A. Krzyżanowskiego

Dzieci

Teatr jest otwarty na najmłodszą widownię, wystawiane są specjalne przedstawienia dla najmłodszych, jak i organizowane wycieczki do teatru dla grup zorganizowanych.

Dla niepełnosprawnych

Brak barier architektonicznych.

Zwierzęta

Wejście do teatru z czworonożnym pupilem jest niemożliwe, ale usiąść na ławeczce przed teatrem i się zadumać, już jak najbardziej możliwe.

Pamiątki i Przewodniki

Brak.

Dojazd

Srodkami komunikacji miejskiej.

Parking

Koło teatru znajduje się parking 5 zł/h, lub w okolicy w ramach miejskiej strefy parkowania.

Porady

W trakcie spektakli mile widziany strój wizytowy.

Adres

ul. 27 Grudnia 8/10
Poznań

Telefony

61 852 56 28

E-mail i WWW

http://www.teatr-polski.pl/