Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Mury miejskie

Mury miejskie

nr obiektu:5154
miejscowość: Poznańgmina: Poznańpowiat: Poznańwojewództwo: wielkopolskie
punktów: 5 (Atrakcja regionalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: mury, bramy, baszty,barbakan,arsenał. - atrakcje miejskie.

Autor: Cezary Fabiszewski

‹‹ byłem tu

Stare Miasto w Poznaniu otoczone było murami obronnymi, do miasta można było wjechać przez 4 bramy, dziś z dawnych murów miejskich niewiele pozostało. Warto się jednak wybrac, szczególnie wieczorem na spacer wzdłuż dawnych murów.


Zdjęcia (18/-)Opisy (5)Mapki (1)Powiązane (-)W pobliżu (235)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Nowe miasto, dziś nazywane starym, powstało w drugiej połowie XIII wieku, całe miasto miało 20 ha i otoczone było murami obronnymi. Do miasta prowadziły 4 główne bramy i kilkanaście mniejszych bram przeznaczonych dla mieszkańców.
Do dnia dzisiejszego pozostało niewiele z dawnych bram i murów miejskich. Pozostałości można zobaczyć wokół kościoła Katarzynek, na ul Wronieckiej, warto tam się wybrać wieczorem na romantyczny spacer, pozostałości murów są oświetlone, prezentują się całkiem nieźle. Pozostały ruiny bastei artyleryjskiej, odrestaurowane mury wzdłuż terenu Straży Pożarnej, na Starym Rynku natomiast można zobaczyć zarys murów bram miejskich.

Historia

Mury miejskie powstawały na zlecenie i za pieniądze księcia, miały wysokość od 5 do 7 metrów, wykonane były z cegły i nakryte daszkiem. co kilkanaście metrów znajdowały się wieże. Wieże były różnej wysokości, zaopatrzone w strzelnice. Wjazdu do miasta broniły również tak zwane przedbramia, które utrudniały zdobycie i dostanie się do miasta. Z czasem i rozwojem broni mury przebudowywano,modernizowano. Z czasem mury przestały pelnić funkcje obronne, nie remontowano ich, a w XIX wieku większość rozebrano.

Ciekawostki

Mało kto wie, że w murach miejskich mieszkała również biedota miejska. Taki los spotkał również budowniczego naszego poznańskiego ratusza. Nie potrafił on się rządzić własnymi pieniędzmi, co doprowadziło go do bankructwa i konieczności zamieszkania w jednej z wież.

Wieże, w momencie największego rozkwitu miały rożne nazwy, każdą z nich opiekował się i był odpowiedzialny za obronę miasta z danej wieży inny cech rzemieślniczy, stąd wzięły się ich nazwy.

Dostępność

Mury można oglądać przez cały rok, najbardziej atrakcyjne są jednak wieczorami.

Dla niepełnosprawnych

Brak barier architektonicznych.