Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Aula uniwersytecka

Aula uniwersytecka

nr obiektu:5132
miejscowość: Poznańgmina: Poznańpowiat: Poznańwojewództwo: wielkopolskie
punktów: 2 (Atrakcja lokalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: budynek zabytkowy_ - atrakcje miejskie.

Autor: Cezary Fabiszewski

‹‹ byłem tu

Piękna sala, z doskonałą akustyką, wejście ozdobione 2 rzeźbami, które przedstawiają alegorie Nauki i Sztuki. Po bokach wieżyczki,a na bocznej ścianie zegar słoneczny. Jest to aula, w której studenci zaczynają rok akademicki, odbywają się koncerty.


Zdjęcia (27/-)Opisy (15)Mapki (1)Powiązane (-)W pobliżu (235)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Budowa ukończona w 1909 roku, budynek w stylu neorenesansu. W środku budynku kryje się przepiękna 2 kondygnacyjna aula, chluba miasta i uniwersytetu. Aula nakryta jest pozornym sklepieniem beczkowym. Pośrodku znajduje się scena, a po bokach empory dla słuchaczy. To tu odbywają się wszystkie koncerty Filharmonii Poznańskiej, a ponadto imprezy uniwersyteckie. Uroku sali dodają kryształowe żyrandole.
Malowidła sufitowe dziś obrazują Apolla, dzieło Wacława Taranczewskiego i wyobrażenia muz - autorstwa Mariana Szmańdy. Zobaczyć tam również można emblemat Uniwersytetu i godło Polski. Budynek sąsiadujący z aulą, to z jednej strony Collegium Minus - rektorat Uniwersytetu, z drugiej Collegium Juridicum, kiedyś pierwsza siedziba Reifeisenbank, dziś wydziału prawa.
Obok dużej auli mieści się jeszcze mała, kameralna Aula Lubrańskiego.

Historia

Budynek powstał jako aula Akademii Królewskiej. Uczelnia ta przeznaczona była głównie dla studentów niemieckich, jeszcze za czasów zaboru pruskiego, kształcono na niej z następujących dziedzin: prawo, nauki polityczne, medycynę, pedagogikę, historię, historię sztuki, czy matematykę, geografię. Sale wykładowe wynajmowano, dopiero od 1909 roku uczelnia posiadała własny budynek, który składał się z 2 części - auli i budynku dydaktycznego. Projekt gmachu powstał w pruskim Ministerstwie Robót Publicznych, a jego autorem był Eduard Fuerstenau. W 1919 roku uczelnię wraz z aulą przejęli Polacy i została powołana do życia Wszechnica Piastowska, jej pierwszym rektorem był znany społecznik i lekarz Heliodor Święcicki. Była to bardzo dobra i ceniona uczelnia, wśród wykładowców pojawiają się takie nazwiska, jak prof. Kostrzewski (archeolog), Florian Znaniecki (socjolog), Kazimierz Tymieniecki (historyk), dzisiejsza młodzież często korzysta z ich podręczników. W 1955 roku została zmieniona nazwa na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
Dziś na uczelni tej kształci się na 12stu wydziałach kilkadziesiąt tysięcy studentów rocznie, przyjeżdżają studenci na wymianę z całej Europy, jest to jedna z najbardziej cenionych uczelni w Polsce.

Ciekawostki

Pierwotnie w budynku tym poza aulą miały się mieścić również inne sale dostępne dla stowarzyszeń niemieckich, jak winiarnia, sala zebrań, mała sala koncertowa (mała aula), czy zaplecze gastronomiczne.
Pierwotna dekoracja różniła się znacznie od tej dzisiejszej, nad orkiestrą mieściły się inicjały króla, w sali umieszczone były rzeźby przedstawiające grającego Orfeusza, z zasłuchanymi zwierzętami u jego stóp. Na sklepieniu umieszczona była alegoria Muzyki, a po bokach alegoryczne przedstawienie Teologii,Filozofii,Prawa i Medycyny.

Dostępność

Z zewnątrz cały rok, w środku podczas uroczystości uniwersyteckich i koncertów.

Po prostu musisz

Posłuchać muzyki w czasie koncertu, aula ta ma doskonałą akustykę i podziwiać przepiękne dekoracje ścienne.

Dzieci

Dla dzieci też czasem organizowane są na auli imprezy, ponadto koncerty dostępne są dla wszystkich, również dla najmłodszych.

Dla niepełnosprawnych

Brak barier architektonicznych.

Zwierzęta

Zakaz wstępu dla zwierząt.

Pamiątki i Przewodniki

Podstawowe informacje można znaleźć w przewodnikach po mieście, pamiątek brak.

Dojazd

Srodkami komunikacji miejskiej.

Parking

Okoliczne uliczki, płatność w parkomatach 3 zł/h. Płatne pon-pt 8-18, sobota 8-14.

Jedzenie

Na terenie zamku cesarskiego i w jego najbliższym otoczeniu są restauracje, puby.

Toalety

W czasie koncertów w budynku auli, na co dzień na bezpłatne toalety są w zamku cesarskim.

Adres

ul. Wieniawskiego 1
Poznań

Telefony

61 829 40 00