Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Dzwonnica i dach storczykowy kościoła w Domachowie

Dzwonnica i dach storczykowy kościoła w Domachowie

nr obiektu:5106
miejscowość: Domachowogmina: Krobiapowiat: gostyńskiwojewództwo: wielkopolskie
punktów: 2 (Atrakcja lokalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: kościół. - obiekty sakralne.

Autor: Fluidi

‹‹ byłem tu

Żądamy udostępnienia konstrukcji dachu o konstrukcji storczukowej na kościele w Domachowie do zwiedzania, jako dobra narodowego !

Region pomaga promować:

FORMAT
Zdjęcia (26/-)Opisy (7)Mapki (1)Powiązane (1)W pobliżu (299)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Nawet mieszkańcy Domachowa nie wiedzą jak ciekawa jest konstrukcja dachu kościoła, do którego chodzą.

Jest to dach o konstrukcji storczykowej. Cały ciężar dachu spoczywa na ścianach bocznych a system rąbów służy do przeniesienia sił i podwieszenia sufitu kościoła.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że środkowe słupy konstrukcji dachu służą do jego podtrzymania, a w rzeczywistości wiszą na nich belki stropu. Takie rozwiązanie stosowano do podwieszania sufitów o dużej rozpiętości.

Wszystkie belki łączono za pomocą kołków drewnianych. Po setkach a nawet czasami już dziesiątkach lat takie konstrukcje wykazywały luzy, co prowadziło do obwieszania sufitów i pękania fresków. Aby zabezpieczyć konstrukcję dachu w Domachowie wzmocniono połączenia prętami metalowymi.

Budowa dachów o konstrukcji storczykowej wymagała od cieśli olbrzymiego doświadczenia. Na głównych belkach podtrzymujących dach wykonywano często nawet po kilkanaście nacięć dla mocowanych kolejnych belek konstrukcji dachu.

W drodze na poddasze przechodzimy przez wieżę dzwonnicy, na której znajdują się 3 dzwony z 1935 roku.

Historia

Kościół w Domachowie rozbudowywano, co widać na poddaszu gdzie wyraźnie konstrukcja dachu składa się ze starszych ciemniejszych i nowszych jaśniejszych belek.

Ciekawostki

Na środku dachu kościoła można podziwiać ośmiokątną wieżyczkę, która pełni wyłącznie funkcję ozdobną (nie ma na nią wejścia). Dla podtrzymania wieżyczki zbudowano osobne solidne rusztowanie, aby nie obciążać konstrukcji dachu. Z zewnątrz wydaje się że wieżyczka jest osadzona na dachu i nie zdajemy sobie sprawy z ciekawej olbrzymiej konstrukcji rusztowania ją podtrzymującego.

W dachach o konstrukcji storczykowej solidne belki sufitu kościoła służą do podbijania od spodu desek sufitu. W Domachowie na poddaszu położono podłogę, co umożliwia spacerowanie po poddaszu i poznawanie rozwiązań stosowanych przez genialnych cieśli.

Dostępność

Niestety poddasze nie jest udostępnione do zwiedzania, ale teraz dzięki uprzejmości proboszcza z Domachowa możemy chociaż na zdjęciach podziwiać konstrukcję dachu storczykowego.

Parking

Przy kościele znajduje się duży wygodny parking.

W pobliżu

Zobacz jak ciekawy kościół chroni dach www.fluidi.pl/1262

Adres

Domachowo 78
63-840 Krobia