Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Pomnik upamiętniający były cmentarz żydowski w Krobi

Pomnik upamiętniający były cmentarz żydowski w Krobi

nr obiektu:5103
miejscowość: Krobiagmina: Krobiapowiat: gostyńskiwojewództwo: wielkopolskie
punktów: -ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: pomnik, tablica. - atrakcje miejskie.

Autor: Fluidi

‹‹ byłem tu

Miejsce upamiętniające były cmentarz żydowski.
Tablica jest doskonałym pretekstem do lekcji historii i przypomnienia o społeczności żydowskiej zamieszkującej przed wojną region Krobi.

Region pomaga promować:

JAS LUK
Zdjęcia (4/-)Opisy (5)Mapki (1)Powiązane (-)W pobliżu (299)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Na tablicy widnieje napis w językach: polskim, angielskim i hebrajskim o treści:
"Cmentarz żydowski. Teren prawnie chroniony. Uszanuj miejsce spoczynku zmarłych"

Pierwotnie teren cmentarza był ogrodzony, zajmował powierzchnię 0,9 ha.

Ostatni pochówek odbył się na cmentarzu 21 X 1939 r. Zmarła mieszkała przy Rynku i nazywała się Paulina Zucker z domu Hirsch. Wcześniej na tymże cmentarzu spoczął jej mąż Abraham Joseph, również inni członkowie rodziny m.in. Sara, Amalia, Selma, jak i wcześniejsi właściciele zamieszkiwanego przez nich domu – Jakob i Mark, nazwiska nieczytelne. Prawdopodobnie także Lea Berkowicz z d. Pinkus, przybyła do Krobi w 1829 lub 1834 r. Po II wojnie na cmentarzu znajdowały się jeszcze macewy, które nie do końca zostały zdewastowane przez okupanta hitlerowskiego.

Poza tablicą upamiętniającą miejsce cmentarza nie zachowały się po nim żadne inne ślady.

Historia

Cmentarz został założony w 2 połowie XIX w. Wcześniej miasto było zamknięte dla osadnictwa żydowskiego. Na naszych terenach rozpoczęło się ono dopiero po II rozbiorze Polski i wydanym edykcie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma dopuszczającym Żydów do obywatelstwa miejskiego, gdy miasto przestało należeć do biskupów.

Ciekawostki

W kulturze żydowskiej miejsce spoczynku zmarłych – kirkut, to dom wieczności, miejsce oczekiwania zmarłych na przyjście Mesjasza i zakazane są m.in. zmiany funkcji takiego miejsca i ekshumacje. Teren tej nekropolii w dokumentach planistycznych ujęty jest jako zieleń cmentarna i zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi (obszar ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków) powinien być oznakowany. Natomiast zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami gmina ma obowiązek, jako zadanie własne, zapewnić jego ochronę.

Dojazd

Tablica znajduje się przy obwodnicy Krobi. Jadąc od strony Rawicza w kierunku Gostynia zauważymy tablicę po prawej stronie tuż za światłami na obwodnicy.

Dojazd jest bardzo prosty, jadąc obwodnicą od strony Rawicza na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną skręcamy w prawo i po kilkudziesięciu metrach w lewo w drogę nieutwardzoną. po około 200 metrach znajdziemy się przy tablicy.

Jeśli na skrzyżowaniu ze światłami skręcimy w Prawo wjedziemy do wsi Chumiętki, na której końcu znajdziemy cmentarz poniemiecki.

Źródła informacji

Opis zaczerpnięto z opracowania Pani Elżbiety Dopierały.