Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Plac Mickiewicza

Plac Mickiewicza

nr obiektu:5035
miejscowość: Poznańgmina: Poznańpowiat: Poznańwojewództwo: wielkopolskie
punktów: 1 (Na spacer)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: rynek,plac. - atrakcje miejskie.

Autor: Cezary Fabiszewski

‹‹ byłem tu

Jest to plac o bogatej historii,dziś stoją 2 pomniki A. Mickiewicza, patrona poznańskiego uniwersytetu i pomnik poznańskiego czerwca 56 roku. Na tyłach placu znajduje się malowniczy park z fontanną, ulubione miejsce odpoczynku nie tylko studentów.


Zdjęcia (10/-)Opisy (7)Mapki (1)Powiązane (-)W pobliżu (235)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Reprezentacyjny plac, w wieku XIX stały tu jeszcze pruskie fortyfikacje, dopiero na początku XX wieku je rozebrano, plac ten stoi pośrodku założenia dzielnicy cesarskiej.

Obecnie stoją tam 2 pomniki: pomnik A. Mickiwicza i Poznańskiego Czerwca 56 roku.

Pomnik A. Mickiewicza pochodzi z 1960 roku Jest on dłuta poznańskich rzeźbiarzy Bazylego Wojtowicza i Czesława Woźniaka. Jest to 4-metrowy pomnik, z 2metrowym cokołem.
Pomnik Poznańskiego Czerwca upamiętnia wydarzenia z 28 czerwca 56 roku, kiedy to robotnicy wyszli z poznańskich fabryk w celu spotkania się na tymże właśnie placu i zaprotestowaniu. Pomnik składa się z dwóch 21metrowych krzyży połączonychze sobą i głowy orła. Na głowie orła wyryty jest napis o Boga, za wolność, prawo i chleb Na jednym krzyżu wyryta jest data 1956, na drugim zaś daty protestów z innych miast (1968,1970,1976,1980,1981), które doprowadzić miały do zakończenia reform i odzyskania niepodległości. Pomnik został odsłonięty w 25 rocznice wydarzeń czerwcowych.
Plac znajduje się w centrum dzielnicy cesarskiej, po jednej stronie znajduje się Uniwersytet, z drugiej dawny zamek cesarski, z tyłu graniczy z parkiem i operą, a przed nim jest jedna z głównych ulic miasta- ul. Św. Marcina. Na placu znajduje się również makieta dzielnicy dla niewidomych.

Historia

1900-1910 budowa zabudowań dzielnicy cesarskiej.
1903 budowa pierwszego pomnika na placu- pruskiego marszałka Ottona von Bismarcka, oraz fontannypomysłodawcą był pruski rzeźbiarz Felderhoff, pośrodku miał znajdować się wojak brandenburski jako symbol siły
1932 powstaje polski pomnik - pomnik Serca Jezusowego, jako wotum za odzyskaną niepodległość. Była to rzeźba Chrystusa na tle łuku tryumfalnego.
1960 pomnik A. Mickiewicza
1981 pomnik poznańskiego czerwca.

Ciekawostki

Pierwszy na ziemiach polskich pomnik Mickiewicza stanął w 1859 roku na ul. Św. Marcina, przy kościele św. Marcina, jego autorem był polski rzeźbiarz działający w Paryżu Władysław Oleszczyński, prywatnie był on przyjacielem poety. W 1908 roku pomnik ten przeniesiono na dziedziniec Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, na ul. Mielżyńskiego.
Na placu przed zamkiem 28 czerwca 1956 roku zgromadziło się prawie 100.000 niezadowolonych Poznaniaków. Protest rozpoczął się spontanicznie, ktoś rzucił plotkę,że delegaci którzy poprzedniego dnia pojechali na rozmowy do Warszawy zostali aresztowani. Tego dnia zginęło prawie 60 robotników, a ponad 600 zostało rannych w walkach między demonstrantami a wojskiem. Historię tamtych wydarzeń w ciekawy sposób opowiada ekspozycja w muzeum poznańskiego czerwca znajdująca się w piwnicach zamku, po drugiej stronie ulicy.

Dojazd

Środkami komunikacji miejskiej, samochodem

Parking

wokół znajduje się miejsca parkingowe miejskiej strefy, płatne od 8-18.

Toalety

Bezpłatne na terenie dawnego zamku cesarskiego.

Słowa kluczowe

Poznań atrakcje turystyczne Poznań
gmina Poznań atrakcje turystyczne gmina Poznań
powiat Poznań atrakcje turystyczne powiat Poznań
Poznań ciekawe miejsca Poznań
gmina Poznań ciekawe miejsca gmina Poznań
powiat Poznań ciekawe miejsca powiat Poznań
Poznań atrakcje Poznań
gmina Poznań atrakcje gmina Poznań
powiat Poznań atrakcje powiat Poznań
Poznań turystyka Poznań
gmina Poznań turystyka gmina Poznań
powiat Poznań turystyka powiat Poznań
Poznań rynek,plac. Poznań
Poznań atrakcje miejskie. Poznań