Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Wrocławskie Krasnale 5

Wrocławskie Krasnale 5

nr obiektu:4960
miejscowość: Wrocławgmina: Wrocławpowiat: Wrocławwojewództwo: dolnośląskie
punktów: 1 (Na spacer)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: rzeźba. - atrakcje miejskie.

Autor: Michał Świderski
Źródło: www.michal-swiderski.pl

‹‹ byłem tu

Nazwą tą określa się figurki krasnali, w liczbie ciągle rosnącej (stan na październik 2013 to ponad 270 figurek), umieszczanych na ulicach Wrocławia sukcesywnie od roku 2001. Stały się niewątpliwą atrakcją miasta.

Region pomaga promować:

Ideal Partner
Zdjęcia (17/-)Opisy (11)Mapki (-)Powiązane (-)W pobliżu (187)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Rodzina Krasnali jest już całkiem pokaźna. Można je spotkać w różnych, czasami bardzo dziwnych miejscach w mieście. Są zarówno na ulicy jak i w pomieszczeniach. Większość ma imiona, a niektóre z nich dorobiły się legendy i tajemniczych opowieści. Wiele zależy od fantazji osób, które o nich opowiadają. Wszystkie Krasnale są jednego wzrostu ok. 40 cm. Jest tylko jeden, znacznie większy i różniący się formą. Stoi przy przejściu podziemnym na ulicy Świdnickiej. Od niego wszystko się zaczęło.

Historia

Z wrocławskimi Krasnalami związana jest historia z czasów stanu wojennego. Istniała wtedy społeczna inicjatywa zwana Pomarańczową Alternatywą. Jej uczestnicy zbierający się na ulicy Świdnickiej poprzebierani w kolorowe czapki krasnali protestowali przeciw absurdom starego ustroju. Siły porządkowe nie bardzo umiały sobie poradzić z ruchliwą i rozkrzyczaną grupą. Zresztą jak karać kogoś, kto rozdawał deficytowy papier toaletowy lub z wnętrza papierowego krążownika „Aurora” wykrzykiwał hasła rewolucyjne. Innym widocznym znakiem Pomarańczowej Alternatywy były pojawiające się figurki krasnali umieszczane zawsze na murach w miejscu, gdzie wcześniej było zamalowane jakieś hasło protestacyjne.

Ciekawostki

Krasnale to duszki podziemne. Na placu przykościelnym , obok kościoła św. Elżbiety jest wejście do podziemi krasnoludkowych.
Wiele figurek umieszczonych zostało obok sklepów i obiektów gastronomicznych pełniąc rolę reklamowo marketingową.
Chyba najwcześniej powstały Krasnale „Syzyfki” toczące kamienną kulę u zbiegu Rynku i ulicy Świdnickiej.

Dostępność

Prawie wszystkie gnomy są ogólnie dostępne, dwa znajdują się na prywatnych posesjach. Można je znaleźć na poziomie chodnika, na latarni, pod progiem i prawie w każdym miejscu.

Opis zwiedzania

Trudno polecić oglądanie tylko krasnali. Spotykamy się z nimi niejako przy okazji chodzenia po mieście. Są też wydane mapki pokazujące miejsca, gdzie przebywają krasnale. Coraz częściej organizowane są wycieczki ich szlakiem.

Dzieci

Zwrócenie uwagi dzieciom na istnienie krasnali zwykle pobudza je do dalszego poszukiwania. To najbliższe im tematy, a dziecięca wyobraźnia uzupełnia zasłyszane opowieści..

Dla niepełnosprawnych

Na Rynku, obok ratusza stoją trzy krasnale ukazujące świat ludzi niepełnosprawnych – jeden ma laskę i ciemne okulary, drugi przykłada dłoń do ucha, a trzeci siedzi na wózku.

Pamiątki i Przewodniki

W wielu miejscach we Wrocławiu, w punktach Informacji Turystycznej, sklepikach i kioskach z pamiątkami można zakupić pamiątki związane z Krasnalami, są to kubeczki, figurki, pocztówki, breloczki itp..

Porady

Zwykle skrzaty umieszczone są na poziomie chodnika, chcąc im zrobić zdjęcie trzeba się nisko pokłonić. Krasnale odbierają to jako formę hołdu i są jeszcze bardziej dumne z siebie.

Obiekt w sieci WWW

http://krasnale.pl/ ,
http://krasnale.wroc.pl/krasnale/

Słowa kluczowe

Wrocław atrakcje turystyczne Wrocław
gmina Wrocław atrakcje turystyczne gmina Wrocław
powiat Wrocław atrakcje turystyczne powiat Wrocław
Wrocław ciekawe miejsca Wrocław
gmina Wrocław ciekawe miejsca gmina Wrocław
powiat Wrocław ciekawe miejsca powiat Wrocław
Wrocław atrakcje Wrocław
gmina Wrocław atrakcje gmina Wrocław
powiat Wrocław atrakcje powiat Wrocław
Wrocław turystyka Wrocław
gmina Wrocław turystyka gmina Wrocław
powiat Wrocław turystyka powiat Wrocław
Wrocław rzeźba. Wrocław
Wrocław atrakcje miejskie. Wrocław