Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Klasztor filipinów na Świętej Górze w Głogówku

Klasztor filipinów na Świętej Górze w Głogówku

nr obiektu:4927
miejscowość: Głogówkogmina: Piaskipowiat: gostyńskiwojewództwo: wielkopolskie
punktów: 10 (Atrakcja krajowa)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: klasztory, opactwa. - obiekty sakralne.

Autor: Fluidi

‹‹ byłem tu

Zespół klasztorny filipinów wraz z barokowym kościołem zbudowany jest na wzór weneckiej bazyliki Santa Maria della Salute.
W klasztorze miał się rzekomo ukrywać sobowtór Napoleona, a swoją muzykę tworzył tu Józef Zeidler.

Region pomaga promować:

Sklep Mazak
Zdjęcia (16/-)Opisy (12)Mapki (1)Powiązane (-)W pobliżu (299)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Kompleks zabudowań klasztornych wraz z monumentalną Bazyliką znajdują się na wzniesieniu nazywanym Świętą Górą. Początki kultu maryjnego na Świętej Górze datuje się na XI - XII w.
Na teren klasztoru prowadzi brama w murze obiegającym założenie klasztorne. Do klasztoru przylegają zabudowania gospodarcze i ogród z sadem. Klasztor połączony jest z kościołem piętrowym łącznikiem. Dwukondygnacyjne budynki tworzą czworobok otaczający kwadratowy wirydarz. Pośrodku wirydarza usytuowana jest studnia. Fasadę frontową z wieżą zegarową nakrytą hełmem z latarnią poprzedza dziedziniec.

W czasie wojny siedmioletniej pod Gostyniem Rosjanie i Prusacy w 1761 r. stoczyli bitwę, podczas której kościół i klasztor nie zostały jednak zniszczone (pamiątką bitwy jest kula armatnia wmurowana nad lewym bocznym wejściem). Święta Góra jest też związana z epoką wojen napoleońskich. W 1806 r. przebywał tu Hieronim Bonaparte (brat Napoleona), a według pewnych źródeł istniały też plany porwania Napoleona podczas jego pobytu w Poznaniu i podstawienie w jego miejsce jako sobowtóra ks. Stefana Błażewskiego z klasztoru filipinów.

Przy bazylice i klasztorze działa Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera.

Historia

Pierwsze wzmianki na temat małej, drewnianej kapliczki na Świętej Górze, zawierającej cudowny wizerunek Matki Bożej, pochodzą z 1468 r. Drewniano - murowany kościółek stanął na Świętym Wzgórzu w 1512 r., staraniem Macieja Borka Gostyńskiego i ks. Stanisława z Oporowa. Zamieszczony w nim obraz przyciągał coraz to nowych pielgrzymów, szukających w nim duchowego i fizycznego wsparcia.

Jednym z pielgrzymów był Adam Florian Konarzewski, pochodzący z dobrego, starego i niebiednego rodu. Konarzewski złożył Pani ze Świętej Góry przyrzeczenie za uzdrowienie z nieznanej choroby, przyrzekł ufundować Świętogórskiej Pani sanktuarium. Konarzewski sprowadził Filipinów i 9 lipca 1668 r. założona została Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze, a jej pierwszy przełożonym został ks. Grudowicz. Konarzewski zmarł młodo, a jego dzieło przejęli potomkowie.
Pozostałością wielkiego zaangażowania potomkini Konarzewskiego - Weroniki Mycielskiej jest murowany klasztor, według projektu Pompeo Ferrari (wcześniejszy, postawiony przez dziadka Weroniki - Adama Konarzewskiego - spłonął w 1731 r.). Zespół budynków klasztornych wznoszono sukcesywnie w latach 1732-1748, natomiast ich wykończenie zajęło jeszcze następne 32 lata. Dzisiaj możemy oglądać kompleks klasztorny według wyglądu z 1780 r.

Obiekt z Rejestru Zabytków

Obiekt wpisany do rejestru zabytków pod nr rej. 570 z 19 maja 1956

Ciekawostki

Na mocy rozporządzenia Prezydenta RP z dnia 18 kwietnia 2008 r. zespół klasztorny na Świętej Górze został wpisany na listę pomników historii.

Tworzył tutaj muzykę Józef Zeidler, przybył tu ok. 1775 jako już znany i ceniony kompozytor i pozostał do końca życia. Był członkiem klasztornej kapeli, kompozytorem i kopistą oraz domownikiem i stołownikiem klasztoru. Swój warsztat kompozytorski doskonalił prawdopodobnie przepisując i studiując utwory twórców polskich i obcych. Zbiory gostyńskie w owym czasie liczyły przeszło 900 utworów, m.in. J. Haydna, W.A. Mozarta, K. Stamica, I. Pleyela, L. Cherubiniego, K. von Dittersdorfa, w tym ok. 90 świeckich. Zmarł na zapalną gorączkę i został pochowany na przyklasztornym cmentarzu.

Dojazd

Święta Góra leży na pograniczu dwóch gmin: Piasków i Gostynia. Formalnie przynależy do tej pierwszej, ale od dłuższego czasu trwa spór do kogo "należy" tak naprawdę.

Parking

Przed Bazyliką znajduje się duży parking.

Toalety

Toalety znajdują się przy parkingu przed Bazyliką.

Adres

Święta Góra - Głogówko 1
63-800 Gostyń

E-mail i WWW

sanktuarium@filipini.gostyn.pl
http://www.filipini.gostyn.pl/

Obiekt w sieci WWW

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_na_%C5%9Awi%C4%99tej_G%C3%B3rze
http://www.jozefzeidler.eu/web/gostynscy-kompozytorzy-i-muzycy/jozef-zeidler

Źródła informacji

http://www.filipini.gostyn.pl/
http://www.jozefzeidler.eu/web/gostynscy-kompozytorzy-i-muzycy/jozef-zeidler

Słowa kluczowe

Głogówko atrakcje turystyczne Głogówko
gmina Piaski atrakcje turystyczne gmina Piaski
powiat gostyński atrakcje turystyczne powiat Piaski
Głogówko ciekawe miejsca Głogówko
gmina Piaski ciekawe miejsca gmina Piaski
powiat gostyński ciekawe miejsca powiat Piaski
Głogówko atrakcje Głogówko
gmina Piaski atrakcje gmina Piaski
powiat gostyński atrakcje powiat Piaski
Głogówko turystyka Głogówko
gmina Piaski turystyka gmina Piaski
powiat gostyński turystyka powiat Piaski
Głogówko klasztory, opactwa. Głogówko
Głogówko obiekty sakralne. Głogówko