Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Waga Miejska

Waga Miejska

nr obiektu:4643
miejscowość: Poznańgmina: Poznańpowiat: Poznańwojewództwo: wielkopolskie
punktów: 2 (Atrakcja lokalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: budynek zabytkowy_ - atrakcje miejskie.

Autor: waga
Źródło: waga.poznan.pl

‹‹ byłem tu

Waga Miejska - interesujący budynek renesansowy. Tu dawniej ważono i mierzono towary, którymi handlowano w Poznaniu. Obecnie służy rozrywce kulturalnej oraz kulinarnej. Jest to także była siedziba Urzędu Stanu Cywilnego.


Zdjęcia (22/-)Opisy (19)Mapki (1)Powiązane (-)W pobliżu (235)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Waga Miejska to budynek w stylu renesansowym, sąsiadujący od zachodu z Ratuszem poznańskim. Spośród otoczenia wyróżnia go wysoki, dwuspadowy dach. Na jego fasadzie widnieje herb miasta Poznania oraz symbol Wagi.
Na uwagę zasługuje również tablica pamiątkowa (na elewacji północnej) poświęcona prof. Zbigniewowi Zielińskiemu - architektowi powojennej odbudowy Starego Rynku, w tym także Wagi Miejskiej.

Do jednej z elewacji budowli przylega zrekonstruowany fragment ław chlebowych, czyli kramów kupieckich, przy których sprzedawano dawniej chleb.

Obecnie w Wadze znajduje się centrum kultury - organizowane są tutaj m.in. wystawy, konferencje, koncerty. W tym budynku mieści się również restauracja.
Ponadto w Wadze Miejskiej nadal udziela się ślubów cywilnych.

Historia

Waga Miejska w Poznaniu powstała w połowie XIII w., kiedy lokowane zostało miasto Poznań. W tym miejscu urzędował ważnik - jeden z najważniejszych urzędników miejskich w dawnych czasach. Jego obowiązkiem był nadzór nad ważeniem i mierzeniem towarów, którymi handlowali kupcy, tak miejscowi, jak i przyjezdni.

Początkowo budynek był drewniany, później zbudowano na jego miejsce murowany.
W XVI wieku budynek Wagi Miejskiej został przebudowany i rozbudowany w stylu Renesansu pod kierunkiem Giovanniego (Jana) Baptysty Quadro z Lugano. Ten sam wybitny architekt przebudowywał w tym czasie m.in. Ratusz poznański, również w stylu renesansowym.

W 1890r. Waga Miejska została rozebrana z polecenia władz pruskich, gdyż była w tym czasie bardzo zaniedbana i groziła zawaleniem. Na jej miejscu wzniesiono tzw. Nowy Ratusz połączony z sąsiednim Starym Ratuszem.

W czasie walk o Poznań w 1945r. Nowy i Stary Ratusz zostały poważnie zniszczone. Ten pierwszy nie został już odbudowany, natomiast jego ruiny wyburzono i odbudowano Wagę Miejską, na podstawie zachowanych litografii.

Ciekawostki

Ponieważ w Wadze Miejskiej mieścił się Urząd Stanu Cywilnego i zawierano tutaj śluby cywilne (śluby odbywają się tu do dzisiaj, chociaż rzadziej), mówi się, że teraz w tej Wadze ważą się.... ludzkie losy.

Z wyposażenia Wagi sprzed zburzeniem w 1890r. zachował się kominek, przeniesiony w końcu XIX wieku. do ratusza, gdzie po dziś dzień eksponowany jest w tamtejszej w Sali Królewskiej.

Atrakcje dodatkowe

Obecnie Waga Miejska oferuje interesujący program kulturalny - patrz stronę: www.waga.poznan.pl.

Dostępność

Restauracja otwarta w godz. 11-22 w dni powszednie oraz w godz. 12-23 w weekendy.

Dzieci

Obiekt dostępny dla dzieci.

Dla niepełnosprawnych

Zarówno restauracja, jak i sala ślubów - przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych (ta ostatnia znajduje się na piętrze, można się tam dostać również windą przystosowaną dla niepełnosprawnych).

Pamiątki i Przewodniki

W pobliżu obiektu na Starym Rynku można nabyć pamiątki i przewodniki, także te dotyczące Wagi Miejskiej.

Dojazd

Najbliższy przystanek tramwajowy "Wrocławska" znajduje się w odległości ok. 450 metrów, dojeżdżają tam tramwaje m.in. 5, 13, 16.
Najbliższa główna trasa dojazdu samochodem/autokarem - ul. Solna - Małe Garbary - Estkowskiego, Prym. S. Wyszyńskiego, przebiega ok. 450 m. na północ od Starego Rynku - najlepiej z niej zjechać na skrzyżowaniu Małe Garbary/Garbary w ulicę Garbary, następnie w ulicę Dominikańską, lub na ul. Chwaliszewo (po drugiej stronie Garbar).
Najbliższe przystanki autobusowe:
- Małe Garbary - linie: 47,51,60,63,67,74,83,90
- Wielka - linie: 47,74,90

Parking

Najbliższe parkingi autokarowe są na ulicach Dominikańskiej i Stawnej oraz w Al. Marcinkowskiego, natomiast parkingi samochodowe na Placu Kolegiackim, na ul. Chwaliszewo oraz pod Placem Wolności. Stare Miasto oraz jego okolice objęte są strefą płatnego parkowania (patrz: www.zdm.poznan.pl/parking_zone.php?site=parkingi ).

Jedzenie

W sąsiedztwie, tzn. na Starym Rynku i w okolicach znajdują się liczne obiekty gastronomiczne - restauracje, kafejki, kawiarnie puby pizzerie itd. Tego rodzaju obiekt znajduje się także w samej Wadze Miejskiej.

Toalety

Najbliższa toaleta ok 50 metrów, zaraz za przejściem pomiędzy pobliskim Ratuszem, a Domkami budniczymi. Toalety dostępne także wewnątrz obiektu - dla klientów tamtejszej restauracji.

W pobliżu

- Ratusz, odwach

Adres

Stary Rynek 2
61-772 Poznań

Telefony

Waga: 601 70 71 76 Restauracja: 61 855 22 21

E-mail i WWW

www.waga.poznan.pl

Obiekt w sieci WWW

www.gdziewesele.pl/Restauracje/Waga-Miejska-w-Poznaniu-Restauracja-Waga.html

Źródła informacji

30 sposobów na Poznań. Przewodnik tematyczny. KulTour.Pl. Poznań 2012. Str 130.

Słowa kluczowe

Poznań atrakcje turystyczne Poznań
gmina Poznań atrakcje turystyczne gmina Poznań
powiat Poznań atrakcje turystyczne powiat Poznań
Poznań ciekawe miejsca Poznań
gmina Poznań ciekawe miejsca gmina Poznań
powiat Poznań ciekawe miejsca powiat Poznań
Poznań atrakcje Poznań
gmina Poznań atrakcje gmina Poznań
powiat Poznań atrakcje powiat Poznań
Poznań turystyka Poznań
gmina Poznań turystyka gmina Poznań
powiat Poznań turystyka powiat Poznań
Poznań budynek zabytkowy Poznań
Poznań atrakcje miejskie Poznań