Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj





Główni promotorzy powiatu

Wielki głaz z krzyżem

Wielki głaz z krzyżem

nr obiektu:4416
miejscowość: Aleksandrowogmina: Gostyńpowiat: gostyńskiwojewództwo: wielkopolskie
punktów: 2 (Atrakcja lokalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: głaz. - natura i krajobrazy.

Autor: AB

‹‹ byłem tu

Głaz narzutowy stojący w polu, pomiędzy Czajkowem, a Aleksandrowem, na którym zamocowano solidny, stalowy krzyż z wizerunkiem Jezusa ukrzyżowanego

Region pomaga promować:

KROSMAT
Zdjęcia (6/-)Opisy (6)Mapki (1)Powiązane (-)W pobliżu (299)Promotorzy (-)

edytuj opisy



Opis obiektu

Kamień wzbudza zainteresowanie chyba każdego, kto przejeżdża tym odcinkiem drogi.

Z kamieniem związanych jest kilka bardzo ciekawych legend.

Historia

Historyczne źródła, opisują owo tajemnicze miejsce w sposób następujący:

„W odległości 500 m na wschód od Aleksandrowa, a 50 m od szosy Poniec-Gostyń, leży głaz narzutowy. Obwód głazu wynosi 9.15 m, a wysokość 1.60 m. Dawniej był większych rozmiarów, lecz przed kilkudziesięciu laty, część głazu odłupano, a otrzymany materiał zużyto do budowy stodół i dróg. Całkowitemu zniszczeniu głazu, zapobiegła hr. Mielżyńska, przez umieszczenie na nim żelaznego krzyża, który gwarantował mu nietykalność”.

Ciekawostki

Ciekawostką jest fakt, iż krzyż na kamieniu odwrócony jest frontem na dawną siedzibę Mielżyńskich, czyli pałac w Pawłowicach, co tylko potwierdza opis z "Kroniki Gostyńskiej". Relację tą zawdzięczamy, Cz. Kaczmarkowi, który od 1934 roku, rozpoczął inwentaryzację zabytków przyrodniczych w powiecie gostyńskim, prawie we wszystkich miejscowościach.

Legendy

"Kamień wyznacznik końca świata" kamień rok w rok, zbliża się do drogi, a kiedy już osiągnie jej kraniec, życie na ziemi się skończy.

"O rannym żołnierzu" który wracając z bitwy, odpoczywał w cieniu pod tym kamieniem obiecał Bogu, że jeśli przeżyje, powróci i w ramach wdzięczności umieści na jego wierzchołku krucyfiks, zwrócony frontem w jego rodzinne strony.

„Szatański plan zbiera żniwo" Diabeł na wszelkie sposoby próbował skłócić mieszkańców okolicy, ale za każdym razem jego niecne plany spalały na panewce. Wreszcie nadarzyła się dobra okazja. Gdy Polska "stawała się murowana", szatan postanowił wykorzystać tą sytuację i rzucił na pobliskie pola ogromny głaz, mając nadzieję, iż ludzie będą chcieli go wykorzystać jako budulec. Tak też się stało. W pierwszej chwili wszyscy myśleli, iż to dar od samego Boga, po to, aby ulżyć im w staraniu się o budulec. Skoro mieli go pod ręką, zaczęli powoli obłupywać głaz ze wszystkich jego stron. Z kawałków ogromnego kamienia budowano domy, stodoły, czy drogi. Kamień był tak duży, że korzystano z niego, przez długie lata. Jednak z biegiem czasu, stawał się coraz mniejszy i spełnił się plan szatana bo wśród ludzi zaczęłam panować niezgoda. Dopiero, raz na zawsze, sprawę tą postanowiła załagodzić pewna nieznana z nazwiska hrabina. Znając bogobojność mieszkańców, nakazała odlać masywny, stalowy krzyż z wizerunkiem zbawiciela i zatknąć go mocno na samym wierzchołku i od tego momentu wszystko wróciło do normy.

Źródła informacji

http://www.grodzisko.powiatgostyn.pl/Felieton__,5172.html

Słowa kluczowe

Aleksandrowo atrakcje turystyczne Aleksandrowo
gmina Gostyń atrakcje turystyczne gmina Gostyń
powiat gostyński atrakcje turystyczne powiat Gostyń
Aleksandrowo ciekawe miejsca Aleksandrowo
gmina Gostyń ciekawe miejsca gmina Gostyń
powiat gostyński ciekawe miejsca powiat Gostyń
Aleksandrowo atrakcje Aleksandrowo
gmina Gostyń atrakcje gmina Gostyń
powiat gostyński atrakcje powiat Gostyń
Aleksandrowo turystyka Aleksandrowo
gmina Gostyń turystyka gmina Gostyń
powiat gostyński turystyka powiat Gostyń
Aleksandrowo głaz Aleksandrowo
Aleksandrowo natura i krajobrazy Aleksandrowo