Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Wybierz obiekt z Polski, którego chcesz być promotorem


Zobacz jak skatalogowaliśmy powiaty:   gostyński    Leszno    leszczyński    Białystok    białostocki    Poznań    śremski    wschowski    kościański   
krotoszyński    rawicki    jarociński    Wrocław   

Rozpoczynamy katalogowanie powiatu głogowskiego   

Krypta wojewodzianki sandomierskiej Teresy Izabeli Morsztynówny

Krypta wojewodzianki sandomierskiej Teresy Izabeli Morsztynówny

nr obiektu:4084
miejscowość: Sandomierzgmina: Sandomierzpowiat: sandomierskiwojewództwo: świętokrzyskie
punktów: 2 (Atrakcja lokalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: inne obiekty sakralne. - obiekty sakralne.

Autor: D.K.

‹‹ byłem tu

W jednej z krypt pod kościołem Św. Józefa spoczywają doskonale zachowane zwłoki wojewodzianki sandomierskiej Teresy Izabeli Morsztynówny, zmarłej w 1698 roku.


Zdjęcia (3/-)Opisy (20)Mapki (1)Powiązane (1)W pobliżu (172)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

W zachodniej części nawy kościoła Św. Józefa mieści się wejście do krypty. Takie krypty znajdują się w każdym kościele, jednak ta jedna jest szczególna i dlatego udostępniona wiernym i turystom. Spoczywają tam doskonale zachowane zwłoki wojewodzianki sandomierskiej, Teresy Izabeli Morsztynówny, która zmarła w 1698 roku w wieku 18 lat. Trumna Teresy Izabeli jest częściowo przeszklona, dlatego można zobaczyć jej postać ubraną w piękną sukienkę i czepeczek. Twarz Teresy przybrała niestety nieco szary kolor, ale nie ma wątpliwości, że ciało jest doskonale zachowane - widać jej delikatne wargi czy brwi. Uwagę zwraca gruby jasny warkocz. Teresa zmarła w opinii świętości. W krypcie za trumną znajduje się modlitwa o jej beatyfikację.
Teresa Izabela Morsztynówna to tylko jedna z osób pochowanych w kryptach kościoła, ale tylko jej ciało zachowało się w tak dobrym stanie.

Historia

Teresa Izabela była córką Stanisława Morsztyna, herbu Leliwa, który oprócz innych godności piastował również urząd wojewody sandomierskiego. Wychowana została wraz z braćmi w Chorzelowie. Była jak na swój wiek i czasy, w których żyła, osobą wykształconą - uczestniczyła w lekcjach dawanych jej braciom i m.in. znakomicie opanowała język łaciński. Była podobno także niezwykle miła i grzeczna i bardzo piękna. Edukację kontynuowała u sióstr Sakramentek w Warszawie. Tam też pojawiło się jej pragnienie wstąpienia do klasztoru. Prowadziła ona bardzo świątobliwe życie. Po powrocie do rodzinnego domu, w wieku osiemnastu lat, zapadła na nieokreśloną chorobę, która bardzo szybko położyła kres jej życiu. Po śmierci pochowana została w krypcie kościoła Reformatów w Sandomierzu, z którymi rodzina Morsztynów utrzymywała przyjazne kontakty. Kiedy po siedemnastu latach po śmierci, na życzenie rodziców, otwarto trumnę, okazało się, że jej ciało jest nienaruszone. Umocniło to przekonanie wielu, że Teresa była osobą świętą. W kolejnych latach jeszcze kilkakrotnie otwierano trumnę i za każdym razem Teresa wyglądała tak, jakby spała. Trumnę wreszcie otwarto na stałe i udostępniono pielgrzymom. Przyczyniło się to niestety do tego, że twarz dziewczyny nabrała szarego koloru i zatraciła nieco dawną delikatność rysów. Obecnie ciało Teresy Izabeli spoczywa w częściowo oszklonej trumnie. W 1938r stwierdzono, że ciało pod rękawiczką ma naturalny różowy kolor.

Ciekawostki

12 czerwca 1999 roku, podczas Mszy Świętej odprawianej w Sandomierzu, Papież Jan Paweł II wspomniał w homilii postać Teresy Izabeli Morsztynówny, stawiając ją za wzór dla młodzieży.

Legendy

Legenda głosi, że Teresa Izabela wymodliła sobie swoją śmierć. Pragnęła ona wstąpić do klasztoru sióstr Sakramentek i nawet złożyła śluby czystości, jednak rodzice koniecznie chcieli wydać swoją jedyną córkę za mąż. Teresa, nie widząc wyjścia z tej trudnej sytuacji, prosiła Boga o śmierć. Rzeczywiście zmarła dość nagle na nieznaną chorobę. Dla osób znających jej świątobliwe życie symboliczna byla data jej śmierci: 15 sierpnia, święto Wniebowzięcia NMP.

Sezonowość

Kościół oraz krypta dostępne do zwiedzania w sezonie turystycznym od poniedziałku do piątku w godz. 10.00, 11.00, 12.00, 14.30, 15.30, 16.30; w soboty tylko przed południem; w niedziele w godz. 13.30 - 15.30.

Dostępność

Krypta dostępna w godzinach otwarcia kościoła Św Józefa, czyli: w sezonie turystycznym od poniedziałku do piątku w godz. 10.00, 11.00, 12.00, 14.30, 15.30, 16.30; w soboty tylko przed południem; w niedziele w godz. 13.30 - 15.30.

Przykładowe ceny

Wejście do krypty kosztuje 2 zł od osoby.

Opis zwiedzania

Zwiedzanie warto połączyć ze zwiedzaniem poreformackiego kościoła Św. Józefa i jego otoczenia. Najlepiej robić to z przewodnikiem.

Dzieci

Rodzice powinni przemyśleć, czy pokazywać dzieciom zwłoki. Wiele dzieci i młodzieży jednak odwiedza grób Teresy Izabeli.

Dla niepełnosprawnych

Ze względu na wysokie, strome schody krypta nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Pamiątki i Przewodniki

W kościele Św. Józefa można nabyć małe broszurki z informacjami dotyczącymi Teresy Izabeli Morsztynówny.

Dojazd

W pobliżu (przy ul. Mickiewicza i przy Bramie Opatowskiej) znajdują się przystanki autobusów komunikacji miejskiej. Jeśli wybieramy się tutaj samochodem, najlepiej zostawić go na parkingu przy Bramie Opatowskiej i dojść tutaj piechotą. Dojazd tylko ul. Słowackiego - Ogrodową - Pl. Św. Wojciecha. Nie ma wjazdu od ul. Mickiewicza (ulica jednokierunkowa).

Parking

Wzdłuż ulicy przy Placu Św. Wojciecha, przy którym stoi kościół z kryptą, można parkować, ale najdogodniejszy parking znajduje się przy Bramie Opatowskiej (płatny 2zł/h) lub przy ul. Podwale Górne i Podwale Dolne.

Jedzenie

W pobliżu przy Bramie Opatowskiej znajduje się bar i cukiernia, dalej na Starym Mieście liczne punkty gastronomiczne.

Toalety

Najbliższe toalety znajdują się przy ul. Podwale Górne (zbieg z ul. Tatarską, toaleta bezpłatna).

Ostrzeżenia !

Do krypty prowadzą strome schody. Należy również upewnić się, że klapa - wejście do krypty jest należycie zabezpieczona.

W pobliżu

Krypta mieści się pod zabytkowym i wartym obejrzenia kościołem Św. Józefa. Na dziedzińcu kościoła znajduje się pomnik jego proboszcza z czasów wojny, Bł. ks. Antoniego Rewery. Obok Placu Św. Wojciecha znajduje się dziewiętnastowieczny Park Miejski. Idąc w przeciwną do parku stronę, dotrzemy do Bramy Opatowskiej - wejścia na Stare Miasto. Po drodze (po lewej stronie) miniemy dawny klasztor Benedyktynek i kościół Św. Michała.

Adres

Krypta mieści się pod kościołem Św. Józefa, Pl. Św. Wojciecha 2, 27-600 Sandomierz

Źródła informacji

http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/teresa_morsztynowna/teresa1.htm
http://www.sandomierz.opoka.org.pl/akt/index.php?id=2994

Słowa kluczowe

Sandomierz atrakcje turystyczne Sandomierz
gmina Sandomierz atrakcje turystyczne gmina Sandomierz
powiat sandomierski atrakcje turystyczne powiat Sandomierz
Sandomierz ciekawe miejsca Sandomierz
gmina Sandomierz ciekawe miejsca gmina Sandomierz
powiat sandomierski ciekawe miejsca powiat Sandomierz
Sandomierz atrakcje Sandomierz
gmina Sandomierz atrakcje gmina Sandomierz
powiat sandomierski atrakcje powiat Sandomierz
Sandomierz turystyka Sandomierz
gmina Sandomierz turystyka gmina Sandomierz
powiat sandomierski turystyka powiat Sandomierz
Sandomierz inne obiekty sakralne Sandomierz
Sandomierz obiekty sakralne Sandomierz