Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Wybierz obiekt z Polski, którego chcesz być promotorem


Zobacz jak skatalogowaliśmy powiaty:   gostyński    Leszno    leszczyński    Białystok    białostocki    Poznań    śremski    wschowski    kościański   
krotoszyński    rawicki    jarociński    Wrocław   

Rozpoczynamy katalogowanie powiatu głogowskiego   

Ruiny zamku w Ossolinie

Ruiny zamku w Ossolinie

nr obiektu:3789
miejscowość: Ossolingmina: Klimontówpowiat: sandomierskiwojewództwo: świętokrzyskie
punktów: 2 (Atrakcja lokalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: ruiny zamku_ - ruiny, wykopaliska_

Autor: D.K.

‹‹ byłem tu

Z ogromnego niegdyś obronnego zamku słynnego wielmoży Jerzego Ossolińskiego w Ossolinie pozostały tylko niewielkie fragmenty ruin.


Zdjęcia (7/-)Opisy (19)Mapki (1)Powiązane (1)W pobliżu (172)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Do naszych czasów zachowały się tylko bardzo niewielkie (ale bardzo malownicze) fragmenty ruin. Jest to przerzucona ponad asfaltową drogą biegnącą w obniżeniu terenu arkada mostu, który kiedyś łączył zamek wlaściwy z zabudowaniami gospodarczymi, fragment bramy wjazdowej, ślady fundamentów i zasypane piwnice. Ruiny leżą na Rowerowym Szlaku Architektury Obronnej.

Historia

Ossolin należał od XIV wieku do rodu Toporczyków, którzy od nazwy rodowego gniazna przybrali nazwisko - Ossolińscy. Jednym z wybitnych przedstawicieli tego rodu był wojewoda sandomierski, Kanclerz Wielki Koronny Jerzy Ossoliński, który w 1635 roku na miejscu dawnego kasztelu zbudował nowy zamek obronny. Prawdopodownie budowniczym zamku był szwajcarski architekt Wawrzyniec Senes, który w pobliskim Ujeździe wzniósł zamek Krzyżtopór dla brata Jerzego - Krzysztofa Ossolińskiego. Na wzgórzu po jednej stronie drogi stał zamek wlaściwy z ogrodem włoskim, na drugim wzgórzu, po drugiej stronie - przedzamcze z zabudowaniami gospodarczymi. Tego, jak wyglądał zamek, możemy się domyślać na podstawie zachowanych rycin. Do zamku prowadziły trzy bramy, a cztery skrzydła mieszkalne miały po trzy kondygnacje. Całość zwieńczona była attyką. Wnętrze było oczywiście, jak przystało na siedzibę możnych Ossolińskich, urządzone z przepychem. Zamek był w dobrym stanie jeszcze w XVIII wieku. Wtedy nawet Ossolin miał status miasta. W 1780 roku właścicielami zamku stali się Ledóchowscy. W 1816 roku Antoni Ledóchowski... wysadził zamek w powietrze. Podobno jego synowie byli znanymi utracjuszami i przepijali i przegrywali rodzinny majątek. Aby uniemożliwić im zadłużanie zamku ich ojciec postanowił go zniszczyć. Jednak pozostały jeszcze dość okazałe ruiny z jedną basztą. Zostały one wysadzone przez Rosjan w czasie II wojny światowej (budulca użyto do utwardzenia drogi).

Ciekawostki

Fundator zamku, Jerzy Ossoliński, był wybitnym dyplomatą. (Wiele osób uważało go także za wielkiego intryganta). Był również możnym i potężnym magnatem. Do historii przeszła jego wizyta dyplomatyczna w Rzymie u papieża Urbana VIII. W skład orszaku poselskiego wchodziło m.in. 10 wielbłądów prowadzonych przez Tatarów i Ormian, trzydziestu Kozaków, kilkudziesięciu służących, liczni żołnierze. Konie idące w orszaku były ozdobione drogimi kamieniami (niektóre diamentami) i podkute specjalnie niedokladnie przytwierdzonymi złotymi podkowami, które w czasie przejazdu przez Wieczne Miasto odpadały i budziły podziw. Jego słudzy zaś rozrzucali wśród zgromadzonego ludu rzymskiego drogie kamienie i monety. Przejazd ten był opisywany i omawiany w całej Europie.

Legendy

- Według legendy, zamki dwu braci: Krzyżtopór Krzysztofa i zamek w Ossolinie Jerzego Ossolińskich były połączone ze sobą podziemnymi tunelami. Piwnice były podobno wysypane cukrem, a bracia jeździli po nim saniami, odwiedzając się wzajemnie. (Niestety cukier buraczany nie był wtedy jeszcze znany).
- Wśród legend wymienia się opowieść o Aleksandrze Ledóchowskim, który wysadził swój zamek w powietrze, "aby mu synów w pychę nie wzbijał". Wydarzenie to miało jednak miejsce naprawdę.
- Zamek w Ossolinie ma swojego ducha, niestety dość złośliwego. Od koloru stroju, w jakim się ukazuje, nazywany jest "Czerwonym Pankiem".

Sezonowość

Ruiny dostępne przez cały rok.

Dostępność

Ruiny można podziwiać z dołu bez ograniczeń; dostęp od góry trudny, może być niebezpieczny.

Przykładowe ceny

Zwiedzanie jest bezpłatne.

Opis zwiedzania

Pobieżne obejrzenie ruin z dołu (polecany sposób zwiedzania!) zajmie nam ok. 10 minut.

Dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawni mogą obejrzeć ruiny z dołu bez problemu; jednak należy pamiętać, że ulica przy nich jest wąska i brak przy niej pobocza.

Dojazd

Niestety dość trudny (brak jakichkolwiek drogowskazów lub tablic).
Ossolin znajduje się ok. 15 km na zachód od Sandomierza, ok. 4 km od Klimontowa. Jadąc z Sandomierza w kierunku Opatowa w Lipniku skręcić w lewo (na Rzeszów), na drogę nr 9. Na wysokości Klimontowa skręcić w lewo w stronę Obrazowa. Jadąc tą drogą skręcić w drugą szosę w lewo. W Ossolinie widoczny jest już z daleka wznoszący się ponad drogą łuk dawnego mostu zamkowego.

Parking

Możliwość zaparkowania wzdłuż drogi przy arkadzie mostu, ale nie więcej niż 1-2 samochodów (mało miejsca, wąska droga).

Jedzenie

W pobliżu brak lokali gastronomicznych.

Toalety

W pobliżu brak toalet.

Ostrzeżenia !

Wejście na wzgórze, na którym znajdował się zamek i gdzie jeszcze znajdują się jego piwnice, może być niebezpieczne. Wejście na arkadę mostu surowo zabronione.

W pobliżu

W tej samej miejscowości znajduje się podziemna kaplica zwana "Betlejką".

Adres

27-640 Ossolin
Powiat sandomierski

Obiekt w sieci WWW

http://zamki.res.pl/ossolin.htm (ilustracje zamku z okresu świetności!)

Źródła informacji

1. Katalog zabytków sztuki w Polsce, tom III, zeszyt II, Warszawa 1962
2. http://zamki.res.pl/ossolin.htm
3. http://www.spotkania.pl/sources/pdf/2007-09-02.pdf
4. Józef Myjak, Podania i legendy z Sandomierskiego, Sandomierz 2000

Słowa kluczowe

Ossolin atrakcje turystyczne Ossolin
gmina Klimontów atrakcje turystyczne gmina Klimontów
powiat sandomierski atrakcje turystyczne powiat Klimontów
Ossolin ciekawe miejsca Ossolin
gmina Klimontów ciekawe miejsca gmina Klimontów
powiat sandomierski ciekawe miejsca powiat Klimontów
Ossolin atrakcje Ossolin
gmina Klimontów atrakcje gmina Klimontów
powiat sandomierski atrakcje powiat Klimontów
Ossolin turystyka Ossolin
gmina Klimontów turystyka gmina Klimontów
powiat sandomierski turystyka powiat Klimontów
Ossolin ruiny zamku Ossolin
Ossolin ruiny, wykopaliska Ossolin