Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Wybierz obiekt z Polski, którego chcesz być promotorem


Zobacz jak skatalogowaliśmy powiaty:   gostyński    Leszno    leszczyński    Białystok    białostocki    Poznań    śremski    wschowski    kościański   
krotoszyński    rawicki    jarociński    Wrocław   

Rozpoczynamy katalogowanie powiatu głogowskiego   

Ulica Staromiejska w Sandomierzu

Ulica Staromiejska w Sandomierzu

nr obiektu:3710
miejscowość: Sandomierzgmina: Sandomierzpowiat: sandomierskiwojewództwo: świętokrzyskie
punktów: 1 (Na spacer)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: aleja,bulwar,promenada. - atrakcje miejskie.

Autor: D.K.

‹‹ byłem tu

To najstarsza ulica Sandomierza. We wczesnym średniowieczu był to główny trakt miasta. To tutaj znaleziono najstarszy w Polsce komplet do gry w szachy.


Zdjęcia (5/-)Opisy (13)Mapki (1)Powiązane (9)W pobliżu (172)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Ulica Staromiejska łączy bardzo ważne w historii miasta wzgórza: Wzgórze Zamkowe, Świętego Jakuba i Świętego Pawła. Poniżej Zamku Królewskiego opada stromo do dolinki niewielkiego strumyka o "wdzięcznej" nazwie Piszczele, zasilającego kiedyś fosę zamkową, następnie pnie się do góry na kolejne kulminacje terenu. Wyłożona jest bardzo nierównym, prawdziwie "zabytkowym" brukiem, dlatego jazda samochodem po jej nawierzchni dostarcza czasami wielu emocji. Otoczenie tej ulicy to bardzo stare i ważne dla Sandomierza zabytki, ale także tereny niezabudowane, cieszące oczy zielenią, a wiosną pokryte białym i różowym puchem kwitnących drzew owocowych. Tak cicho i spokojnie jest tutaj już od 750 lat.

Historia

Kiedy miasto, powstałe przed ponad tysiącem lat, zaczęło się w XII i na początku XIII wieku rozrastać w kierunku zachodnim i zajęło Wzgórze Świętego Jakuba, a potem Świętego Pawła, droga przebiegająca przez ten teren stała się główną arterią Sandomierza. Powyżej kościoła Św. Pawła droga dzieliła się na dwa trakty: do Opatowa i do Krakowa. Przy ulicy stały trzy kościoły: Św. Jana, Jakuba i Pawła. Zabudowę miejską przy ulicy stanowiły drewniane, półziemiankowe domy. Wzdłuż ulicy, zwłaszcza na kulminacji wzgórza Świętopawelskiego, rozlokowane były liczne kramy kupiecke - tak sądzą niektórzy badacze. Ta dynamicznie rozwijająca się część miasta nie była niestety w odpowiedni sposób zabezpieczona przez najazdami. Została ona zupełnie zniszczona podczas drugiego najazu Tatarów na Sandomierz i już nigdy się w swojej pierwotnej formie nie odbudowała. Miasto zostało przeniesione na wyższe i rozleglejsze Wzgórze Miejskie.

Ciekawostki

- Przy ulicy Staromiejskiej odkryto w latach sześćdziesiątych XX wieku najstarszy w Polsce komplet do gry w szachy, przechowywany teraz w Muzeum Okręgowym, w oddziale w ratuszu.

Opis zwiedzania

Przejście całej ulicy zajnie nam ok. 15-20 minut, ale warto zwiedzić po drodze mieszczące się przy niej zabytki - wtedy czas zwiedzania wydłuży się do przynajmniej 2 godzin.

Po prostu musisz

Będąc na ulicy Staromiejskiej, nie można nie zajrzeć do najstarszego zachowanego zabytku Sandomierza - romańskiego kościoła Św. Jakuba.

Dojazd

Na ulicę Staromiejską można wjechać tylko samochodem osobowym. Od strony Krakowa/ Tarnobrzega: z ulicy Krakowskiej/ Al. Jana Pawła II skręcamy w Zamkową, poniżej zamku pierwsza ulica po lewej stronie (stromo w dół) to ulica Staromiejska. Uwaga: ulica jednokierunkowa. Wjazd tylko od tej strony.
Od strony Opatowa: z ulicy Mickiewicza, ktorą wjechaliśmy do Sandomierza, skręcamy w lewo w ul. Romana Koseły, jedziemy ok. 1km i skręcamy w lewo w ul. Staromiejską - ten odcinek jest asfaltowany i dwukierunkowy. Po dojechaniu do kościoła Św. Pawła samochód należy zostawić - zaczyna się ulica jednokierunkowa (wjazd z przeciwnej strony).

Parking

Parking obok Zamku Królewskiego lub parking obok kościoła Św. Pawła na ul. Staromiejskiej.

Jedzenie

Przy ulicy brak punktów gastronomicznych, ale liczne lokale znajdziemy na pobliskim Rynku Starego Miasta.

Toalety

Toalety znajdują się przed wejściem do Zamku Królewskiego (czynne tylko w sezonie turystycznym, płatne 2zł).

Ostrzeżenia !

Ulica pokryta jest starym, mocno nierównym brukiem. Samochody z niskim zawieszeniem lepiej pozostawić gdzieś dalej, a tutaj wybrać się pieszo!

W pobliżu

Wzdłuż ulicy Staromiejskiej i w jej najbliższym sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki architektury i pomniki przyrody: Zamek Królewski z Muzeum Okręgowym (ulica Zamkowa), dworek Skorupskich z początku XIX wieku, wąwóz Św. Jakuba, kościół Św. Jakuba, lipy Św. Jacka (dwie z nich to pomniki przyrody), wąwóz Św. Królowej Jadwigi, kościół Św. Pawła, a obok niego dwa pomniki przyrody: stary dąb i jesion, cmentarz Św. Pawła z początku XIX wieku, zbiorowa mogiła żołnierzy austriackich z czasu I wojny światowej.

Adres

ul. Staromiejska
Sandomierz

Słowa kluczowe

Sandomierz atrakcje turystyczne Sandomierz
gmina Sandomierz atrakcje turystyczne gmina Sandomierz
powiat sandomierski atrakcje turystyczne powiat Sandomierz
Sandomierz ciekawe miejsca Sandomierz
gmina Sandomierz ciekawe miejsca gmina Sandomierz
powiat sandomierski ciekawe miejsca powiat Sandomierz
Sandomierz atrakcje Sandomierz
gmina Sandomierz atrakcje gmina Sandomierz
powiat sandomierski atrakcje powiat Sandomierz
Sandomierz turystyka Sandomierz
gmina Sandomierz turystyka gmina Sandomierz
powiat sandomierski turystyka powiat Sandomierz
Sandomierz ulica Sandomierz
Sandomierz na spacer Sandomierz