Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Zamek Królewski w Poznaniu

Zamek Królewski w Poznaniu

nr obiektu:3579
miejscowość: Poznańgmina: Poznańpowiat: Poznańwojewództwo: wielkopolskie
punktów: 5 (Atrakcja regionalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: zamek_ - dworki, wille_

Autor: Cezary Fabiszewski

‹‹ byłem tu

Zamek Królewski był siedzibą monarchów, gościli w nim władcy Rzeczpospolitej: K. Wielki, Wł. Jagiełło, K. Jagiellończyk oraz Jan Olbracht. W grudniu 2010 roku rozpoczęła się odbudowa Zamku Królewskiego. Jest najstarszą siedzibą królewską w Polsce.


Zdjęcia (18/-)Opisy (19)Mapki (1)Powiązane (1)W pobliżu (235)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Nad Starym Miastem na wzgórzu góruje potężny gmach, nowo wybudowanej rezydencji.
Z pierwotnego zamku niestety nic nie pozostało, poza piwnicami i odbudowanej po zniszczeniach II wojny światowej niepozornej budowli z XVIII wieku. Budynek ten został wcześniej odbudowany przez starostę wielkopolskiego Kazimierza Raczyńskiego po zniszczeniach dokonanych w czasie Potopu Szwedzkiego.

Dziś w muzeum mieści się Muzeum Sztuk Użytkowych, chwilowo nieczynne z powodu prac budowlanych, poza tym będzie udostępniona Turystom wieża widokowa, w części budynku będą sale konferencyjne, sala reprezentacyjna na potrzeby Miasta i jego Gości.

Historia

Pierwotna siedziba księcia mieściła się na poznańskim Ostrowie Tumskim, w XIII wieku miasto wraz z siedzibą królewską zostało przeniesione na lewy brzeg Warty, wiadomo,że już w XIII wieku stała na wzgórzu królewska rezydencja, wcześniej ze względu na położenie była tu wieża obronna.
Początkowo rezydencja to okazała wieża, na dole posiadająca część obronną, górne kondygnacje zaś były częścią mieszkalną. Kuchnię dobudowano za sprawą Kazimierza Wielkiego, który wyprawił tu swoje wesele z Adelajdą Haską.
W połowie XVI wieku rozbudową zamku zajął się starosta generalny Andrzej Górka, rozbudowano zamek o kolejnych kilka części, tak że cały zamek tworzył prostokąt o 4 członach, każdy z oddzielnym dachem . Na parterze i w piwnicach były sale zaplecza, na piętrze sala sądów, jadalnia z gankiem dla orkiestry, dalsze kondygnacje to część mieszkalna. Niestety pożar miasta zniweczył jego plany i zakończył dalszą przebudowę zamku na wiele lat.
Wzdłuż budynku biegł ganek dla strażników, a w piwnicy wieży mieściło się więzienie.
W czasie potopu szwedzkiego zamek został częściowo zniszczony, podczas wojny północnej całkowicie, jego odbudową zajął się dopiero w XVIII wieku Kazimierz Raczyński.
W lutym 1945 r. Zamek Królewski ponownie padł ofiarą działań wojennych. Częściowa odbudowa zamku XVIII- wiecznego trwała od 1959 do 1964 roku.

20 grudnia 2010 roku rozpoczęła się odbudowa pozostałej części Zamku królewskiego według nowego projektu.

Obiekt z Rejestru Zabytków

Zamek Przemysła został wpisany do rejestru zabytków w dn. 29.05.1952r., nr rej. A 022.

Ciekawostki

Królowi Przemysłowi II, który rezydował na tym Zamku, zawdzięczamy godło i flagę Polski.

Wiele wskazuje też na to, że w murach dawnego zamku powstał najcenniejszy zabytek literatury staropolskiej – wiersz „O zachowaniu się przy stole”. Autorstwo pierwszego utworu świeckiego napisanego w języku polskim przypisuje się burgrabiemu poznańskiemu – Przecławowi Słocie.

Na zamku odbył się ślub Kazimierza Wielkiego z Adelajdą Haską, wyprawił on tu też wesele swojej córce Elżbiecie z księciem Bogusławem Pomorskim. Jan Olbracht przyjął tu hołd lenny wielkiego mistrza krzyżackiego Hansa von Tiefena, Urodziła się tu córka Zygmunta Starego - Jadwiga, a starosta Rafał Leszczyński przyjmował na zamku Kunegundę - córkę Jana III Sobieskiego.

Legendy

Wieść niesie, że Wzgórze Przemysła inaczej zwane Górą Zamkową,to nic innego, jak jeden z wybryków diabła, chcącego ukarać mieszkańców miasta. Po przyjęciu chrztu przez Mieszka I rozsierdzony szatan znalazł wielką górę i nakazał swojej świcie zablokować nią koryto Warty. Występująca z brzegów woda miała zatopić poznański gród, którego mieszkańcy porzucili pogańskie obyczaje i przeszli na chrześcijaństwo.
Żądny zemsty szatan szedł na czele swojego orszaku i ze złości rzucał wszędzie gromy. Jasne światło błyskawic zbudziło jednak koguty, które swym głośnym pianiem wystraszyły biesy i wytrąciły im górę z rąk. Rzucona z wielką góra zatrzymała się na lewym brzegu rzeki i pozostaje tam aż do dzisiaj.

Druga historia wiąże się z morderstwem Ludgardy, żony Przemysła II, którą prawdopodobnie służące udusiły w zamkowej łaźni lub sypialni 14 grudnia 1283.
Inspirację tego zabójstwa przypisywano małżonkowi, który nie mógł doczekać się z żoną potomka, choć do dziś niewiadomo na pewno do dziś czy wiedział on o takich zamierzeniach. Fundację klasztoru dominikanek w Poznaniu, dokonaną jeszcze w tym samym roku, wiązano z pokutą księcia za ten niegodny czyn.

Zgodnie z legendą do dzisiaj można spotkać nocą w okolicach Zamku ducha Ludgardy.

Dostępność

Od grudnia 2010r. trwa odbudowa Zamku Królewskiego, zatem obiekt i jego najbliższe otoczenie nie są dostępne dla turystów - mogą oni go podziwiać tylko z zewnątrz.

Dla niepełnosprawnych

Podejście na Górę Przemysła, na której stoi zamek może być utrudnione dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Pamiątki i Przewodniki

Zamek, zarówno w odbudowywanej postaci, jak i w dawniejszych pojawia się na widokówkach i w przewodnikach po Poznaniu.

Dojazd

Najbliższy przystanek tramwajowy znajduję się na Placu Wielkopolskim, mniej niz 100m. od Góry Przemysła. Inne przystanki - "Marcinkowskiego" w pobliskich Alejach Marcinkowskiego - ok. 400 m. od Zamku oraz "Wrocławska" w podobnej odległości,
po południowej stronie Starego Rynku.

Sugerowane trasy dojazdu samochodem/ autokarem:
- z ulicy Solnej/Wolnica skręcić a Al. Marcinkowskiego, gdzie znajduje się parking autokarowy, a obok pod Pl. Wolności parking samochodowy (patrz zakładkę: "Parking"),
- zjechać na skrzyżowaniu Małe Garbary/Garbary w ulicę Garbary, następnie w ulicę Dominikańską, lub na ul. Chwaliszewo (po drugiej stronie Garbar).

Parking

Najbliższe parkingi autokarowe znajdują się w Al. Marcinkowskiego oraz na ul. Dominikańskiej i Stawnej. Natomiast najbliższe parkingi samochodowe są pod Placem Wolności, na Placu Kolegiackim, a nieco dalej - na ul. Chwaliszewo. Stare Miasto oraz jego okolice objęte są strefą płatnego parkowania (patrz: www.zdm.poznan.pl/parking_zone.php?site=parkingi ).

Jedzenie

Na Starym Mieście znajdują się liczne lokale gastronomiczne.

Toalety

Najbliższa toaleta publiczna (płatna) jest na Starym Rynku ok. 350 m. od Zamku, ponadto toalety znajdują się w licznych obiektach na Starym Mieście m.in. gastronomicznych.

Ostrzeżenia !

Osoby zaawansowane wiekowo mogą mieć trudności z dostaniem się pod Zamek, który jest położony na Górze Przemysła.

W pobliżu

Góra Przemysława
Makiety Dawnego Poznania
Pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich
Ratusz
Odwach
Fara
Pałac Działyńskich
Muzea
Mury Miejskie

Adres

Zamek Królewski
Góra Przemysła 1

Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu
ul. Kramarska 32

E-mail i WWW

http://www.zamek-krolewski.poznan.pl/
komitet.biuro@wp.pl

Źródła informacji

http://www.zamek-krolewski.poznan.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Kr%C3%B3lewski_w_Poznaniu

Obiekt w sieci WWW

http://www.facebook.com/pages/Odbudujmy-Zamek-Kr%C3%B3lewski-w-Poznaniu/158429577516769

Słowa kluczowe

Poznań atrakcje turystyczne Poznań
gmina Poznań atrakcje turystyczne gmina Poznań
powiat Poznań atrakcje turystyczne powiat Poznań
Poznań ciekawe miejsca Poznań
gmina Poznań ciekawe miejsca gmina Poznań
powiat Poznań ciekawe miejsca powiat Poznań
Poznań atrakcje Poznań
gmina Poznań atrakcje gmina Poznań
powiat Poznań atrakcje powiat Poznań
Poznań turystyka Poznań
gmina Poznań turystyka gmina Poznań
powiat Poznań turystyka powiat Poznań
Poznań zamek Poznań
Poznań dworki, zamki, pałace, wille Poznań