Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Stary Rynek w Poznaniu

Stary Rynek w Poznaniu

nr obiektu:3539
miejscowość: Poznańgmina: Poznańpowiat: Poznańwojewództwo: wielkopolskie
punktów: 10 (Atrakcja krajowa)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: rynek,plac. - atrakcje miejskie.

Autor: Cezary Fabiszewski

‹‹ byłem tu

Poznański Stary Rynek jest trzecim rynkiem co do wielkości w Polsce i jednym z największych w Europie. Uznawany za jeden z najpiękniejszych w kraju.

Region pomaga promować:

Maciej Nowak "MACII"
Zdjęcia (64/-)Opisy (24)Mapki (1)Powiązane (10)W pobliżu (235)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Stary Rynek w Poznaniu jest centralnym miejscem poznańskiej Starówki, tj. średniowiecznego Miasta Poznania, w granicach dawnych murów miejskich. Tak było począwszy od lokacji miasta w XIII w.

Obecnie Stary Rynek to nadal najważniejszy plac w Poznaniu. Tu odbywają się liczne imprezy kulturalne, handlowe, sportowe itd.

Miejsce to, to serce Poznania - na Rynek trafiają wszyscy turyści zwiedzający miasto, można tu nabyć pamiątki, przewodniki,na Starym Rynku znajduje się Centrum Informacji Turystycznej.
Wśród zabytków znajdujących się na Rynku wymienić należy: Ratusz - perłę renesansu, Domki budnicze, Pręgierz, słynną poznańską Bamberkę, pomnik św. Jana Nepomucena, który miał chronić miasto przed powodziami, Dom pod pelikanem - dawny pałac Działyńskich.

Znajdują się tutaj również muzea, w tym Muzeum Historii Miasta Poznania w ratuszu oraz Muzeum Instrumentów Muzycznych, H. Sienkiewicza i muzeum archeologiczne,czy Powstania Wielkopolskiego.

Stary Rynek wraz ze Starówką pełni także funkcję gastronomiczną i usługową - znajdują się tutaj m.in. liczne restauracje, puby, kafejki, kawiarnie itp., sklepy z pamiątkami.

Poznański Stary Rynek jest również ważnym ośrodkiem rozrywki i życia towarzyskiego. W roku akademickim, czyli od października do czerwca, porą wieczorową i nocną (szczególnie w piątki i weekendy), tutejsze puby, dyskoteki, kafejki, pełne są młodzieży studenckiej i nie tylko. Jest to także ulubione miejsce spotkań towarzyskich i biznesowych, randek.

Historia

Historia Starego Rynku zaczyna się w 1253r., kiedy po zachodniej stronie Warty lokowano miasto Poznań (gród na Ostrowie Tumskim istniał już wcześniej). Wtedy w środku lokowanego miasta wytyczono rynek o powierzchni dwóch hektarów.

Początkowo zabudowa Starego Rynku była drewniana, z czasem pojawiało się na nim coraz więcej murowanych budynków, począwszy od tych najważniejszych: Ratusza, Wagi Miejskiej, domków budniczych, kamienic bogatych mieszczan.
Dawniej Rynek pełnił rolę administracyjną (tu stoi ratusz, który był siedzibą władz miejskich), polityczną, sądową (pręgierz), był miejscem najważniejszych miejskich uroczystości.

Najważniejsza była jednak rola handlowa Rynku - tak było aż do II wojny światowej. W tym miejscu odbywały się jarmarki (znacznie częściej niż obecnie), tutaj znajdowały się sukiennice (gdzie handlowano suknem), kramy (jatki) mięsne, chlebowe, szewskie, budy śledziowe.

Tak jak w innych większych miastach na Rynku handlowali zarówno kupcy przybywający z daleka, jak i miejscowi. Pieczę nad całym handlem sprawował urzędnik miejski - ważnik urzędujący w Wadze Miejskiej, który czuwał nad tym, aby handel prowadzony był w sposób uczciwy i prawidłowy.

Przez wieki zabudowa Starego Rynku nieustannie się zmieniała. Jej obecny wygląd to przede wszystkim efekt powojennej odbudowy ze zniszczeń spowodowanych przez walki o Poznań w 1945r. Zabudowania Starego Rynku odbudowano w stylach nawiązujących do historycznych epok w dziejach Poznania: od gotyku po klasycyzm.

Obiekt z Rejestru Zabytków

Zespół urbanistyczno-architektoniczny Starego Rynku wpisany do rejestru zabytków w dniu 10.11.1972r., nr rej. A 195.

Ciekawostki

W kamienicach na Starym Rynku mieszkali zazwyczaj najbogatsi mieszczanie, przedstawiciele szlachty lub duchowieństwa. Ze względu na bardzo wysokie ceny i opłaty za te kamienice, rzadko się zdarzało, by dana kamienica należała do jednej rodziny więcej niż kilka pokoleń.
W jednej z kamienic Starego Rynku, pewnego dnia rozegrał się dramat, ale na szczęście z happy endem. Do kamienicy tej na kolację został zaproszony król August II Mocny, który po suto zakrapianej kolacji tak głęboko wychylił się z okna oglądając się za pewną piękną mieszczką,że wypadł z niego. Na szczęście nad wejściem był daszek, na który monarcha upadł i dzięki temu ocalił swe życie i reputację, na pamiątkę tego wydarzenia kamienica ta nosi nazwę Kamienicy pod Daszkiem.

Atrakcje dodatkowe

Liczne imprezy kulturalne i inne odbywające się na Starym Rynku (patrz zakładka: "Terminy imprez").

Legendy

Jak w innych miastach w Poznaniu krążyły legendy związane z dawnymi mieszkańcami np. w kamienicy nr. 52 (wschodnia pierzeja) mieszkał Krzysztof Ridt, który został zamieniony, jak głosi legenda, w wilkołaka.

Dostępność

Stary Rynek jest miejscem ogólnodostępnym.

Opis zwiedzania

Standardowa trasa zwiedzania Starego Rynku to: Ratusz (wschodnia fasada), pręgierz, Domki budnicze, Kamienica Pod Daszkiem, Odwach, Pałac Działyńskich, Waga Miejska.

Po prostu musisz

- zaliczyć zwiedzanie wszystkich obiektów wymienionych w zakładce "Opis zwiedzania",
- stanąć pod pręgierzem

Dzieci

Stary Rynek jest ogólnodostępny dla wszystkich, również dla dzieci.

Dla niepełnosprawnych

Na Starym Rynku nie ma większych utrudnień dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Zwierzęta

Obiekt dostępny dla zwierząt bez specjalnych ograniczeń.

Terminy imprez

Najważniejsze:
Jarmark Świętojański - w czerwcu
Poznańskie Betlejem - w grudniu
Festiwal Rzeźby Lodowej - w grudniu
Kaziuki - w marcu

Pamiątki i Przewodniki

W kilku miejscach na Rynku można nabyć pamiątki - m.in. pod Domkami budniczymi, w Centrum Informacji Turystycznej.
Zabytki Starego Rynku są stale obecne na widokówkach, w przewodnikach i innych pamiątkach związanych z Poznaniem.

Dojazd

Najbliższy przystanek tramwajowy "Wrocławska" znajduje się w odległości ok. 450 metrów na południe od Starego Rynku. W okolicy są również przystanki tramwajowe: "Małe Garbary" i "Marcinkowskiego" praz "Plac Wielkopolski".
Najbliższa główna trasa dojazdu samochodem/autokarem - ul. Solna - Małe Garbary - Estkowskiego, Prym. S. Wyszyńskiego, przebiega ok. 450 m. na północ od Starego Rynku - najlepiej z niej zjechać na skrzyżowaniu Małe Garbary/Garbary w ulicę Garbary, następnie w ulicę Dominikańską, lub na ul. Chwaliszewo (po drugiej stronie Garbar).
Najbliższe przystanki autobusowe:
- Małe Garbary - linie: 47,51,60,63,67,74,83,90
- Wielka - linie: 47,74,90

Parking

Najbliższe parkingi autokarowe są na ulicach Dominikańskiej i Stawnej oraz w Al. Marcinkowskiego. Natomiast parkingi samochodowe - na Placu Kolegiackim, na ul. Chwaliszewo oraz pod Placem Wolności.
Stare Miasto oraz jego okolice objęte są strefą płatnego parkowania (patrz: www.zdm.poznan.pl/parking_zone.php?site=parkingi ).

Jedzenie

Na Starym Rynku, a także w jego okolicach znajduje się wiele rozmaitych obiektów gastronomicznych m.in. wykwintnych restauracji, kafejek, pubów, kawiarni, pizzerii, spaghetti, kebabów itd.

Toalety

Toaleta publiczna płatna znajduje się pomiędzy Ratuszem poznańskim, a Domkami budniczymi, bezpłatna w Kupcu Poznańskim ponad 400 m. na południe od Starego Rynku. Ponadto toalety znajdują się w licznych obiektach na Starym Rynku (w tym gastronomicznych).

Porady

Jeśli w programie zwiedzania Starego Rynku jest oglądanie występu koziołków poznańskich - trzeba pamiętać, że koziołki pokazują się zawsze i wyłącznie o godz. 12.00.

W pobliżu

Najważniejze obiekty na Starym Rynku:
- Ratusz poznański,
- Waga Miejska,
- Domki budnicze,
- pręgierz,
- Odwach.

Adres

Stary Rynek

Źródła informacji

30 sposobów na Poznań. Przewodnik tematyczny. KulTour.Pl. Poznań 2012. Str 124-125.
Red. J. Pazder Poznań przewodnik po zabytkach i historii. Wydawnictwo miejskie. Poznań 2010. Str. 82-113.

Obiekt w sieci WWW

www.poznan.pl/mim/staryrynek/staryrynek.html

Słowa kluczowe

Poznań atrakcje turystyczne Poznań
gmina Poznań atrakcje turystyczne gmina Poznań
powiat Poznań atrakcje turystyczne powiat Poznań
Poznań ciekawe miejsca Poznań
gmina Poznań ciekawe miejsca gmina Poznań
powiat Poznań ciekawe miejsca powiat Poznań
Poznań atrakcje Poznań
gmina Poznań atrakcje gmina Poznań
powiat Poznań atrakcje powiat Poznań
Poznań turystyka Poznań
gmina Poznań turystyka gmina Poznań
powiat Poznań turystyka powiat Poznań
Poznań rynek Poznań
Poznań atrakcje miejskie Poznań