Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Muzeum Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu

Muzeum Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu

nr obiektu:2965
miejscowość: Grabonóggmina: Piaskipowiat: gostyńskiwojewództwo: wielkopolskie
punktów: 5 (Atrakcja regionalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: muzeum. - muzea_

Autor: Fluidi

‹‹ byłem tu

Muzeum mieści się ona w XVIII-wiecznym klasycystycznym dworku, w którym urodził się błogosławiony Edmund Bojanowski.

Region pomaga promować:

Turbańscy
Zdjęcia (32/-)Opisy (8)Mapki (1)Powiązane (2)W pobliżu (299)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

Obecnie Muzeum liczy około 1000 eksponatów. Szczególnie cenne są zbiory etnograficzne, oryginalne stroje biskupiańskie, narzędzia i sprzęty gospodarcze. Na uwagę zasługują też stare maszyny i urządzenia, których ponad 100 zapełnia muzealne wiaty. Prawdziwą dumą placówki jest biblioteka. W ciągu minionych piętnastu lat do Muzeum przybyło ponad 100 tys. zwiedzajacych.

Zbiory zostały umieszczone w siedmiu niewielkich pomieszczeniach. Na parterze znalazła miejsce ekspozycja archeologiczna pochodząca z wykopalisk prowadzonych w Grabonogu. Kolejne dwie izby poświęcono pamięci ludzi kultury regionu. Salonik, urządzony w stylu bidermeier, przypomina dawne szlacheckie dworki. W osobnej sali zgromadzono stroje ludowe z Biskupizny i instrumenty muzyczne. Największą grupę wśród eksponatów stanowią zbiory etnograficzne, głównie sprzęty gospodarstwa domowego, podarowane przez mieszkańców podgostyńskich wiosek. Na piętrze, w maleńkim pokoiku, przedstawione zostały dokumenty i pamiątki po patronie Muzeum, Edmundzie Bojanowskim, podarowane przez Siostry Służebniczki NMP, a także dary przywiezione z krajów misyjnych (Kamerun, Zambia, Boliwia, Brazylia i inne).

Historia

Otwarcie Muzeum bł. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu nastąpiło 16 listopada 1981 r. W niespełna półtora roku wysiłkiem rzemieślników i młodzieży miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych odrestaurowano zniszczony dworek, miejsce urodzin Edmunda Bojanowskiego, wielkiego społecznika, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP. Pierwotnie był on drewniany, o konstrukcji szkieletowej, wypełnionej gliną. W czasie remontu zastosowano materiały ceramiczne, wiernie zachowując jednak wszelkie oryginalne rozwiązania architektoniczne.

W lipcu 1982 r. placówkę odwiedził prof. dr Stanisław Helsztyński. Ustalono wtedy, że jedna z izb Muzeum nosić będzie "Helsztynianeum" .

Dnia 8 grudnia 1983 r. Muzeum im. Edmunda Bojanowskiego uzyskało prawne zatwierdzenie poprzez uchwalenie Statutu na sesji Rady Narodowej Gminy Piaski.

Dla potrzeb renowacji, napraw i remontów starych eksponatów wybudowano w 1987 r. kuźnię, a w latach 1990 - 91 stolarnię. Obu obiektom nadano zabytkowy charakter. Wiosną 1989 r. Muzeum wzbogaciło się o galerię malarstwa.

Zimą i wiosną roku 1990 na obszernym strychu starego dworku rzeźbiarz Czesław Ptak, rodem z Szelejewa, urządził galerię sztuki ludowej i sakralnej.

Obecnie muzeum opiekuje się Pani Teresa Sroka.

Ciekawostki

Edmund Bojanowski urodził się 14 listopada 1814 r., jako syn Walentego i Teresy z Umińskich (z pierwszego małżeństwa Wilkońskiej), średniozamożnych właścicieli ziemskich, zamieszkałych w wielkopolskiej wiosce Grabonóg, odległej ok. 3 km od Gostynia.
Bojanowski był działaczem społecznym, założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny. Jako osoba świecka otworzył 3 maja 1850 ochronkę w Podrzeczu, która dala początek Bractwu Ochroniarek, z którego z kolei rozwinęło się przyszłe Zgromadzenie Służebniczek. Przed śmiercią Bojanowskiego, która nastąpiła 7 sierpnia 1871 w Górce Duchownej, zgromadzenie miało w Wielkim Księstwie Poznańskim 22 domy i liczyło 98 sióstr.

Powszechny szacunek i miano „drugiego Wincentego a’Paulo” zyskał Edmund Bojanowski wówczas, gdy w czasie epidemii cholery, która w 1849 r. nawiedziła Gostyń i okolice, z narażeniem życia pielęgnował chorych.

Atrakcje dodatkowe

Muzeum bierze udział w wielu wydarzeniach lokalnych i ogólnopolskich np. podczas Nocy Muzeów.
Muzeum podczas swojej działalności wydało wiele różnych publikacji, najbardziej znane to "Grabonoskie Zapiski Regionalne" (redagowany przez Krzysztofa Maćkowiaka i Stanisława Srokę), wydano też kilka książek na temat przeszłości Ziemii Gostyńskiej.

Dostępność

Muzeum nie ma stałych godzin otwarcia. Dlatego najpewniej można go zwiedzić po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym lub listownym, złożonym pod adresem szkoły.

Adres

Grabonóg 63
63-820 Piaski

Źródła informacji

http://www.grabonog.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=65&strona=1
http://zsr_grabonog.republika.pl/hist_muz.html
http://www.sluzebniczkinmp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=37&Itemid=26
http://www.muzeaspoleczne.ariari.org/muzea-muzeum-im-bl-edmunda-bojanowskiego-w-grabonogu,92.html

Słowa kluczowe

Grabonóg atrakcje turystyczne Grabonóg
gmina Piaski atrakcje turystyczne gmina Piaski
powiat gostyński atrakcje turystyczne powiat Piaski
Grabonóg ciekawe miejsca Grabonóg
gmina Piaski ciekawe miejsca gmina Piaski
powiat gostyński ciekawe miejsca powiat Piaski
Grabonóg atrakcje Grabonóg
gmina Piaski atrakcje gmina Piaski
powiat gostyński atrakcje powiat Piaski
Grabonóg turystyka Grabonóg
gmina Piaski turystyka gmina Piaski
powiat gostyński turystyka powiat Piaski
Grabonóg muzeum Grabonóg
Grabonóg muzea, skanseny Grabonóg