Skatalogowaliśmy zdjęć: 31210

Zdobyłeś obiektów: -Punktów: -Twoja odznaka: -Jak zdobywać?


Zaloguj się | Zarejestruj się


Bo zwiedzanie ciekawych miejsc generuje pozytywne FLUIDY

Wyszukaj

Główni promotorzy powiatu

Muzeum w Gostyniu

Muzeum w Gostyniu

nr obiektu:2964
miejscowość: Gostyńgmina: Gostyńpowiat: gostyńskiwojewództwo: wielkopolskie
punktów: 5 (Atrakcja regionalna)ilość zdobywców: rodzaj - kategoria: muzeum. - muzea_

Autor: Fluidi

‹‹ byłem tu

Muzeum gromadzi niemal wyłącznie obiekty, które wytworzone zostały lub były używane na terenie dzisiejszego powiatu gostyńskiego, bądź należały do ludzi związanych z tą ziemią.

Region pomaga promować:

Texas-Pizza
Zdjęcia (29/-)Opisy (12)Mapki (1)Powiązane (-)W pobliżu (299)Promotorzy (-)

edytuj opisyOpis obiektu

W 2010 roku muzeum przeniosło się do nowego budynku przy ul. Kościelnej. W nowym budynku ączna powierzchnia wynosi ponad 380 m2. Są tu trzy sale wystawowe o łącznej powierzchni nieco ponad 180 m2, z czego jedna wyłącznie na wystawy czasowe. Jest sala audiowizualna o powierzchni 40 m2, dzięki której możliwe jest prowadzenie lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży oraz organizowanie działalności konferencyjnoodczytowej. Dotychczas muzeum mieściło się w budynku Biblioteki Publicznej w Gostyniu.
Muzeum w Gostyniu jest wydawcą lub współwydawcą wielu publikacji regionalnych. Muzeum gromadzi także dokumentację fotograficzną i materiały źródłowe.
Zbiory Muzeum w Gostyniu liczą dziś kilka tysięcy pozycji. Największą liczbę stanowią eksponaty etnograficzne, na które składa się przede wszystkim folklor biskupiański i okolic Gostynia oraz przedmioty codziennego użytku. Drugą kategorią najliczniej
reprezentowaną jest historia. Są to przede wszystkim muzealia dotyczące historii Gostynia i okolic (księgi cechowe, protokolarze bractw kurkowych, towarzystw i lokalnych instytucji). Sporo jest też numizmatów. Znaczną wartość historyczną mają przechowywane
w gostyńskim Muzeum archiwalia (są wśród nich dokumenty sygnowane przez Jana Kazimierza, Jana III Sobieskiego, Jana Henryka Dąbrowskiego czy Józefa Poniatowskiego). Ponad trzysta pozycji w zbiorach stanowią prace malarskie i rzeźbiarskie.

Historia

W dwudziestoleciu międzywojennym zbiory historyczne i archeologiczne posiadali: Gimnazjum Gostyńskie, Kongregacja Filipinów na Świętej Górze i Władysław Stachowski. Kolekcja Władysława Stachowskiego, zwłaszcza po II wojnie światowej, była znana w całej
Polsce. Z myślą o eksponatach zgromadzonych w Gimnazjum, a także części kolekcji Władysława Stachowskiego, zamierzano w Gostyniu w latach trzydziestych utworzyć Muzeum Regionalne. Nie udało się więc stworzyć placówki muzealnej w międzywojennym Gostyniu.
Od roku 1947, to jest od chwili utworzenia Biblioteki Publicznej w Gostyniu tutaj zaczęto gromadzić pamiątki, dokumenty i eksponaty historyczne. Wkrótce jednak zaczęto zabiegać o utworzenie samodzielnej placówki muzealnej w Gostyniu. W 1966 r. przydzielono w Powiatowym Domu Kultury przy ulicy Strzeleckiej pomieszczenia dla placówki muzealnej – w budynku dawnego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Uroczyste otwarcie Izby Muzealnej w Gostyniu nastąpiło 21 maja 1967 r. W maju 1972r. muzeum znalazło nową siedzibę w świeżo wybudowanym gmachu Biblioteki Publicznej. W 2010 r. muzeum przeniosło się do nowej siedziby na ul. Kościelną.
Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz

Ciekawostki

Muzeum posiada też zbiory archeologiczne, wydobyte podczas prac badawczych na terenie powiatu gostyńskiego.

Atrakcje dodatkowe

Muzeum organizuje lub współorganizuje konkursy historyczne, popularyzujące dzieje ziemi gostyńskiej wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych w tym Gostyńską Grę Miejską.

Sezonowość

Godziny otwarcia Muzeum:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10:00 - 18:00
Środa: 8:00 - 15:00
Czwartek: 8:00 - 15:00
Piątek: 10:00 - 18:00
Sobota: 9:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne

Dla niepełnosprawnych

Budynek przystosowano do obsługi osób niepełnosprawnych.

Parking

W pobliżu wokół rynku są płatne parkingi.

W pobliżu

Rynek i Ratusz
Kościół Farny
Góra Zamkowa
Bazylika na Świętej Górze

Adres

ul. Kościelna 5
63-800 Gostyń

Telefony

tel. 65 572 12 97

E-mail i WWW

muzeum@gostyn.pl
http://www.muzeum.gostyn.pl

Słowa kluczowe

Gostyń atrakcje turystyczne Gostyń
gmina Gostyń atrakcje turystyczne gmina Gostyń
powiat gostyński atrakcje turystyczne powiat Gostyń
Gostyń ciekawe miejsca Gostyń
gmina Gostyń ciekawe miejsca gmina Gostyń
powiat gostyński ciekawe miejsca powiat Gostyń
Gostyń atrakcje Gostyń
gmina Gostyń atrakcje gmina Gostyń
powiat gostyński atrakcje powiat Gostyń
Gostyń turystyka Gostyń
gmina Gostyń turystyka gmina Gostyń
powiat gostyński turystyka powiat Gostyń
Gostyń muzeum Gostyń
Gostyń muzea, skanseny Gostyń